Ebeveyn besleme tarzları ile çocukların öz yeterlilik ve sosyal kaygı düzeylerinin çocuklardaki obezite durumuna etkisi
The effect of parental feeding styles, self-sufficiency and social anxiety levels of children on their obesity status
  1. Tez No: 440201
  2. Yazar: SEMA SAL ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ebeveyn besleme tarzları ile çocukların öz yeterlilik ve sosyal kaygı düzeylerinin çocuklardaki obezite durumuna etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tasarımda yürütülen araştırmanın örneklemini İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokullar arasından basit rastgele örneklem yöntemi ile kentsel ve kırsal alanlardan seçilen Karabağlar Mustafa Baykaş Ortaokulu, Seferihisar Muharrem Gülpınar Ortaokulu, Urla 80.Yıl Gazi Orta Okullarındaöğrenim gören, ebeveyninden onay alınan 649öğrenci oluşturmuştur. Veriler 02 Kasım 2015 –15 Ocak 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplamalar ve ortalama, Scheffe testi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çocuklardaki obezite ile ebeveyn besleme tarzı ve öz yeterlilik düzeyi arasında düşük düzeyde, sosyal kaygı ile orta düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Ebeveyn besleme tarzı ile sosyal kaygı düzeyinin çocuklardaki obezite durumunu pozitif yönde, öz yetrlilik düzeyinin ise negatif yönde etkilediği bulunmuştur. Sonuç: Çocuklardaki obezite durumunun ebeveyn besleme tarzı, öz yeterlilik düzeyi ve sosyal kaygı düzeylerinden etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to examine the effect of parental feeding styles, self-sufficiency and social anxiety levels of children on their obesity status. METHODS: The samples of this descriptive and cross-sectional study were collected by using a simple sampling method. The study group was composed of 649 students who continued their education in secondary schools of Izmir Provincial Directorate of National Education. Secondary schools such as Karabaglar Mustafa Baykas Secondary School, Seferihisar Muharrem Gulpınar Secondary School, and Urla 80.Yıl Gazi Secondary School were selected from both rural and urban areas of the province. Data of the study were collected between 02 November 2015 and 15 January 2016. Percentages and mean values were used. In order to analyze the data of the study, we used Scheffe test, correlation, and regression analysis. RESULTS: There is a moderate, low, and significant relationship between the obesity, parental feeding styles and self-sufficiency levels of children. It has been shown that feeding styles and social anxiety levels positively affect the obesity status of children. However, self-sufficiency levels of children were negatively affected. CONCLUSION: It is indicated that the obesity of children is affected by self-sufficiency levels, social concerns, and the parental feeding style.