Meme kanseri tedavisine bağlı lenfödem gelişen kadınlarda eğitim, özbakım uygulamaları ve duygudurumlarının incelenmesi
Exploring education, self-care activities and mood states of women with breast cancer therapy related lymphedema
- Tez No: 440219
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARAYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Meme kanseri tedavisine bağlı lenfödem gelişen kadınlarda eğitim, özbakım uygulamaları ve duygu durumlarını incelemektir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, örneklemi meme kanseri tedavisine bağlı lenfödem gelişen ve en az bir kez lenfödem tedavisi alan 102 kadın oluşturmuştur. Veri toplamak için Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Lenfödem Öz Bakım Anketi ve Duygudurum Profili Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Mann Withney U testi ve pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Kadınların lenfödem özbakım uygulama puan ortalaması 9.90±2.11'dır. Kadınların %39.10'unun özbakımı düzenli olarak yaptığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the education, self-care activities and mood states of women with breast cancer related lymphedema. Method: This study was descriptive and cross sectional design. Study sample was composed of 102 women who developed breast cancer treatment related lympedema and received at least once a lymhedema therapy. Data were collected by Sociodemographic and Clinical Characteristics Form, Lymphedema Self-Care Form, Profile of Mood States. Data were collected trough face to face interview method. Data was analized by number, percentage, mean, t-test, Mann Whitney U test and pearson correlation test. Results and Conclusion: Women's lymphedema self-care activities average score is 9.90±2.11. It was found 39.10% of women regularly do self-care.