Meme kanserine bağlı lenfödem gelişen kadınlarda özbakımın ve seçilmiş faktörlerin yaşam kalitesine etkisi
The effect of self-care and selected factors on quality of life in women with lymphedema associated with breast cancer
  1. Tez No: 639048
  2. Yazar: CANSU HAZAL YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARAYURT, DOÇ. DR. GÜLSÜM NİHAL ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, meme kanserine bağlı lenfödem gelişen kadınlarda özbakımın ve seçilmiş faktörlerin yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda olup, örneklemi meme kanseri tedavisine bağlı lenfödem gelişen 101 kadın oluşturmuştur. Veri toplamak için Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Lenfödem Yaşam Kalitesi Ölçeği (Kol) ve Meme Kanserine Bağlı Lenfödem Özbakım Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüzyüze görüşme yöntemi ve hastaların dosya kayıtlarından faydalanılarak doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Lenfödemi olan kadınlar yaşam kalitesi ölçeğinden en az 35 en fazla 71 puan almış olup, yaşam kalitesi ölçeği puan ortalaması 52.63 ± 11.81'dir. Çalışmaya katılan kadınların % 68.3'ü lenfödem ile ilgili bilgi sahibidir, %63.8'inin lenfödem ile ilgili bilgi kaynaklarının hemşire olduğu bulunmuştur, %56.5'i lenfödem bilgi düzeylerini yeterli bulmadıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of self-care and selected factors on the quality of life in women who develop lymphedema due to breast cancer. Method: In this descriptive and cross sectional study, the sample was composed of 101 women who developed breast cancer-treatment related lymphedema. Data were colledted by Sociodemographic and Clinical Characteristic Form, Lymphedema Quality of Life Scale (Arm) and Lymphedema Self-Care Scale Related to Breast Cancer. The data were gathered using face-to-face interviews and patients' file records. Data was analyzed bu number, percentage, mean and multiple regression analysis. Results and Conclusion: The women who have lymphedema scored between 35 and 71 point from the quality of life scale, and the mean score was 52.63 ± 11.81.