Lenfomalı hastalarda uygulanan kemoterapinin pürin metabolik yolunda görev alan bazı enzimlerin aktiviteleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
- Tez No: 44022
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada 27 kişilik kontrol grubu ile toplam 28 Lenfomalı hastanın (17 NHL, 11 HL) serumlarında ADA ve 5'-NT aktiviteleri ölçülmüştür. ADA aktivitesinin tayini için Guisti'nin tarif ettiği yöntem, 5'-NT için Campbell'in metodu kullanılmıştır. Kontrol grubunda ADA aktivitesi için ortalama normal değerler 16.83 + 3.39 ve 5'-NT için 8.51 + 3.63 olarak bulun muştur. Lenfomalı hastalardan kan numuneleri hem tedaviden önce hem de tedaviden 3 hafta sonra alınarak uygulanan tedavi sonucunda enzim aktivitelerinde nasıl bir değişiklik olduğu tesbit edilmeye çalışılmıştır. 17 NHL'lı hastadan 6 tanesi LL alt grubundan olup, ayrı incelemeye tabi tutulmuştur. Bu inceleme sonucunda bütün NHL ve LL grubunda tedavi den önce hem ADA hem de 5'-NT aktivitesinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu, HL grubunda ise hem ADA aktivitesinin hem de 5'-NT aktivitesinin kontrol grubuna göre düşük olduğu tesbit edilmiştir. Tedaviye cevap veren hastalarda ADA aktiviteleri NHL ve LL grubunda kontrol grubu seviyesine inmemekle be raber belirgin azalma göstermiş, 5'-NT seviyeleri de NHL ve LL grubunda tedavi sonrasında hemen hemen kontrol grubu seviye sine inmiştir. HL'lı hasta grubunda ise tedaviye cevap verenlerde her iki enzimde de yükselme tesbit edilmiştir. Bu bulgular tedavinin takibinde NHL ve LL grubunda ADA'nın, HL grubunda ise hem ADA'nın hem de 5'-NT'nin iyi bir marker olabileceğini ortaya koymuştur. -7.6-
Özet (Çeviri)
In this study, ADA and 5'-NT activities of sera from 28 patients with lenfoma (17 NHL and 11 HL) and from 27 cont rol subjects were measured. ADA and 5'NT activities were made as described by Guisti and Campbell, respectively. ADA activity was found to be 16.83 + 3.39 and 5'-NT 8.51 + 3.63 in control group. We tried to establish enzymatic changes in blood samp les obtained before and after chemotheraphy and aimed to de termine the effect of chemotheraphy on the enzyme activities. Of the 17 patients with NHL, 6 patients were in LL subgroup. They were evaluated as a seperate group. In NHL and LL groups both ADA and 5'NT activities we re found to be higher than those of the control group and in HL group, both ADA and 5'NT activities measured before chemo theraphy were found lower than control group. In patients of NHL and LL who responded theraphy, ac tivities of ADA have shown a significant decrease. After che motheraphy in these groups, activities of 5'NT decreased al most to the levels of the control group. In HL group, both ADA and 5'NT activities were found to increase after chemotheraphy. From these results, we suggest that ADA may be a re liable marker in NHL and LL groups and both ADA and 5'NT in HL group for the following of time-course of theraphy. -77-