Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji kliniğimizde kemoterapi uygulanan kanserli hastalarda hepatit prevelansı
Hepatitis prevalence in cancer patients who receive chemotherapy in the Medical Oncology Clinic of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital
- Tez No: 652047
- Danışmanlar: UZMAN DİLŞEN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ Bu çalışmada Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde kemoterapi tedavisi alan kanserli hastalarda, hastalık prevelansını, hepatit B seroprevelansını, seropozitif grupta kemoterapi sırasında karaciğer fonksiyonlarını ve herhangi bir reaktivasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamıza; Tıbbi Onkoloji Kliniğimizde Şubat 2008-Temmuz 2013 tarihleri arasında kanser tanısı alan 2570 hasta içinden, kemoterapi uygulanan ve kemoterapi tedavisi öncesinde hepatit serolojisi çalışılan 2194 hasta dahil edimiştir. Bu hastaların cinsiyete göre hangi tür malignite olduğu ve bu hastaların malignite grubuna göre yüzdeleri hesaplanmıştır. BULGULAR Hastaların 1192'si (%54,3) erkek, 1002'si (%45.7) kadındı. Erkeklerin median yaşı 60.8, kadınların median yaşı ise 57.9 idi. 1864'ünün HBsAg serolojisi, 1404'ünün Anti-HBs ve 1859'unun da Anti-HCV seroloji sonucunun olduğu gözlendi. HBsAg serolojisi saptanan 1864 hasta dosyasından 1798 hastada HBsAg seronegatifliği (%96.4), 66 hastada ise HBsAg seropozitifliği gözlendi (%3.6). HBsAg seropozitifliği olan 66 hastanın 46'sı erkek (%2.4), 20'si de kadındı (%1.2). Anti-HBs serolojisi saptanan 1404 hastadan 994 hastanın Anti-HBs sonucu negatif (%70.8), 410 hastanın Anti-HBs sonucu ise pozitifti (%29.2). HBsAg seropozitif 66 hastanın 11'i meme kanserli kadın, 11'i akciğer kanserli erkek, 7'si karaciğer kanserli erkek, 6'sı primeri bilinmeyen tümörlü erkek , 4'ü mide kanserli erkek, 3'ü baş boyun tümörlü erkek, 2'si lenfomalı erkek , 2'si beyin tümörlü erkek, 2'si rektum kanserli kadın, 2'si karaciğer kanserli kadın, 1'i mide kanserli kadın, 1'i primeri bilinmeyen tümörlü kadın, 1'i kolon kanserli erkek, 1'i kolon kanserli kadın, 1'i lenfomalı kadın, 1'i özefagus kanserli erkek, 1'i mesane kanserli erkek, 1'i safra kesesi kanserli erkek, 1'deri kanserli erkek, 1'i endometriyum kanserli kadın olarak saptandı. HBV DNA düzeyi saptanan 39 hastanın 29'una kemoterapiden 1 hafta öncesinde başlanmak üzere, kemoterapi süresince ve kemoterapinin bitiminden 1 yıl sonrasına kadar devam edilmek üzere antiviral tedavi verildiği gözlendi. SONUÇ Sonuç olarak; sadece hematolojik malignitelerde değil solid tümörlerde de HBV ve HCV için kemoterapi öncesi monitorizasyon gerekmektedir. Hepatit taşıyıcısı olan kanserli hastalarda reaktivasyon sıklığının azaltılabilmesi için proflaktik antiviral tedavi ve kemoterapi sırasında steroid kullanılmaması literatürde yer alan öneriler arasındandır. Az endemik ülkelerde bile kanserli hastalarda tedavi öncesi hepatit markırlarının bakılması ve gerekli hastalarda hepatit B aşısının yapılmasının uygun olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM In this study, it was aimed to evaluate the disease prevalence, hepatitis B seroprevalence, liver functions during chemotherapy in the seropositive group and whether any reactivation occurred in cancer patients receiving chemotherapy in Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Medical Oncology Clinic. MATERIALS AND METHODS Out of 2570 patients diagnosed with cancer between February 2008 - July 2013 in our medical oncology clinic, 2194 patients whose hepatitis serology was studied prior to chemotherapy and who received chemotherapy were included. The type of malignancy of these patients according to gender and their percentages by malignancy group were calculated. RESULTS 1192 (54.3%) of the patients were male and 1002 (45.7%) were female. The median age of men was 60.8 and the median age of women was 57.9. It was observed that 1864 had HBsAg serology, 1404 had Anti-HBs and 1859 had Anti-HCV serology results. Of 1864 patients with HBsAg serology, 1798 had HBsAg seronegativity (96.4%) and 66 had HBsAg seropositivity (3.6%). Of 66 patients with HBsAg seropositivity, 46 were male (2.4%) and 20 were female (1.2%). Among 1404 patients with anti-HBs serology, 994 patients had negative anti-HBs results (70.8%) and 410 patients had positive anti-HBs results (29.2%). Of 66 HBsAg seropositive patients, 11 female with breast cancer, 11 male with lung cancer, 7 male with liver cancer, 6 male with unknown primary tumor, 4 male with stomach cancer, 3 male with head and neck tumor, 2 male with lymphoma, 2 male with brain tumor, 2 female with rectal cancer, 2 female with liver cancer, 1 female with stomach cancer, 1 female with unknown primary tumor, 1 male with colon cancer, 1 colon female with cancer, 1 female with lymphoma, 1 male with esophagus cancer, 1 male with bladder cancer, 1 male with gallbladder cancer, 1 male with skin cancer, 1 female with endometrial cancer were detected. It was observed that 29 of 39 patients whose HBV DNA level was detected were given antiviral treatment, starting 1 week before chemotherapy, continuing during chemotherapy and 1 year after the end of chemotherapy. CONCLUSION As a result, pre-chemotherapy monitoring is required for HBV and HCV not only in hematological malignancies but also in solid tumors. In order to reduce the frequency of reactivation in cancer patients who are carriers of hepatitis, prophylactic antiviral treatment and not using steroids during chemotherapy are among the suggestions in the literature. Even in less endemic countries, it is thought that it is appropriate to look for hepatitis markers before treatment in cancer patients and to administer hepatitis B vaccine in necessary patients.