Sığır böbrek alanin aminopeptidazının kısmen saflaştırılması, fizikokimyasal ve kinetik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 44023
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI GÖKHUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Sığır böbrek alanin aminopeptidazı 121.67 kat saflaştırılarak, fizikokimyasal ve kinetik özellikleri incelenmiştir. Saflaştırma işlemi, homojenizasyon, amonyum sülfatla çöktürme ve sephadex G-200 jel fîltrasyon kromotografisi basamaklarım kapsamaktadır. Kısmen saflaştırılan enzimle yapılan kinetik çalışmalar sonucunda Mihaelis-Menten ve Lineweaver-Burk grafikleri çizilmiş ve alanin P-nafhlamid için Km değeri 4 x 10 "^ M olarak tespit edilmiştir. Bundan sonra sistein, demir klorür (Fe C13) ve tetrasiklinin enzim üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bunlardan sistein ve demir klorürün (Fe C13) inhibisyon yaptığı, sistemin kompetetif inhibitor olduğu, demir klorürün (Fe C13) yaptığı inhibisyonun ise klasik inhibisyon tiplerine uymadığı gösterilmiştir. Tetrasiklin ise enzim aktivitesi üzerine etkili bulunmamıştır. Enzimin fizikokimyasal özelliklerine ait deneyler sonucunda, optimum sıcaklık aralığı 37 - 50 °C, optimum pH aralığı ise 6-7.4 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
41 Summary Bovine kidney alanine amino peptidase was purified 121.67 fold and its physicochemical and kinetic properties were investigated. The purification procedure included, homogenization, ammonium sulphate precipitation and Sephadex G-200 gel filtration chromatography. Kinetic studies of the partially purified enzyme together with the Michaelis-Menten and Lineweaver-Burk graphics, revealed the Km value for alanyl. P-naphthyl amide to be 4 x 10 "5 M. Subsequently, the effects of system, ferric chloride and tetracycline on AAP activity were studied. Systein and ferric chloride were found to be inhibitory. Systein acted as a competetive inhibitor whereas, the inhibition kinetics of ferric chloride was not similar to any of the classical inhibition types. Finally, tetracycline did not show any effect on the enzyme activity. The enzyme had a pH optimum between 6 and 7.4, and optimum temperatures ranged from 37 to 50 °C.