Farklı yaşlarda besiye alınan siyah alaca sığırların besi, karkas ve et kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of fattening, carcass and meat quality qharacteristics of holstein-friesian cattle at different starting ages
  1. Tez No: 561735
  2. Yazar: VEYSEL FATİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Erzurum şartlarında yetiştirilen ve farklı yaşlarda besiye alınan Siyah Alaca ırkı sığırların besi performansı, karkas ve et kalite özellikleri incelenmiştir. Atatürk Üniversitesi Gıda Hayvancılık Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nde yürütülen araştırmanın hayvan materyalini 24 baş Siyah Alaca sığır oluşturmuştur. Deneme grupları 8-10 (n=6), 12-14 (n=10) ve 15-17 (n=8) aylık yaşta olacak şekilde düzenlenmiştir. Besi 258 gün sürmüştür. Grupların besi başı ağırlıkları 8-10, 12-14 ve 15-17 aylık yaş gruplarında sırasıyla 200,0±13,193 kg, 302,1±10,840 kg ve 353,8±14,114 kg (P0,05). Grupların 1 kg canlı ağırlık artışı için tükettikleri kuru madde bazında toplam yem miktarları sırasıyla 8,03 kg, 9,07 kg ve 9,89 kg olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fattening performance, carcass characteristics and meat quality traits of Holstein-Friesian cattle that were taken into feedlot at different ages in Erzurum conditions, were investigated. The animal material of the experiment that was carried out in the Food and Livestock Application and Research Center Farm of Atatürk University, comprised 24 Holstein-Friesian cattle. The experimental groups were 8-10 (n=6), 12-14 (n=10) and 15-17 months (n=8) of ages. The trial lasted 258 days. Initial live weights of the groups were 200,0±13,193 kg, 302,1±10,840 kg and 353,8±14,114 kg (P0,05) for 8-10, 12-14 and 15-17 month age groups, respectively. The amount of feed consumed by groups for 1 kg live weight gain was 8,03 kg, 9,07 kg and 9,89 kg on the dry matter basis, respectively.