Farklı zeminlerde yapılan pliyometrik sıçramalar sırasındaki biyomekanik parametrelerin karşılaştırılması
Comparing the biomechanic parameters during pliometric jumps on different surfaces
  1. Tez No: 440245
  2. Yazar: FIRAT ÖZDALYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı düz zeminde ve mini trambolinde yapılan derinlik sıçramalarının biyomekanik parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Mini trambolinde yapılan derinlik sıçraması sırasında maruz kalınan tepkime kuvveti ve yüklenme hızının düz zemine göre daha az olduğu hipotezinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya Türkiye basketbol liglerinde oynayan 34 yetişkin erkek sporcu katıldı. Katılımcıların boy uzunlukları, vücut ağırlıkları ve vücut yağ oranları ölçüldü. Ölçümler sonrasında sporculara 10 dakikalık bir ısınma programı uygulandı. Ardından katılımcıların sol diz, sol ayak bileği ile sol kalça eklemlerine aktif işaretler yerleştirildi ve sol ayakkabılarının altına kuvvet sensörü (FSR) yerleştirildi. Katılımcılar önce düz zeminde ardından mini trambolinde 60 cm yükseklikten derinlik sıçraması gerçekleştirdiler. Sıçramalar kamera ile kayıt altına alınırken bu sıçramaların FSR verileri de kaydedildi. Kameradan elde edilen verilerin analiziyle diz eklem açıları (açının minimum olduğu“frame”ile bu“frame”den önceki ve sonraki beşer“frame”); FSR'den elde edilen verilerin analiziyle ise tepkime kuvvetleri ve yüklenme hızları elde edildi. Ardından bu veriler bağımlı gruplarda T testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare biomechanic parameters of depth jumps on mini trampoline and noncompliant surface. In addition, to examine the hypothesis of reaction forces and loading rates are greater on mini trampoline compared to noncompliant surface during a depth jump. Method: Thirty-four male adults, who were playing in Turkish basketball leagues, participated in the study. Participants' heights, body weights and body fat percentages were measured. After the measurements, athletes warmed up for 10 minutes. Then, active markers were placed to the participants' left knee, ankle and hip joints. Also a force sensing resistor (FSR) was placed under the participants' left shoes. First, participants performed 60 cm depth jumps on noncompliant surface, then on mini trampoline. The depth jumps were recorded by a camera while FSR data were being collected. The knee angles (the frame which the angle was minimum, also the five frames each before and after that) were calculated by the analysis of the camera recordings. Also, reaction forces and loading rates were measured by the analysis of the FSR data. Data were compared with paired samples T-test.