Sokakta satılan gıdaların mikrobiyolojik açıdan incelenmesi ve halk sağlığı açısından değerlendirilmesi
Microbiological investigation of street-foods and their assessment regarding to the public health
- Tez No: 440264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Sokak gıdaları arasında yer alan midye dolmanın İstanbul ili'nde belirlenen bölgeler için mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Seyyar satış (tezgah) ve toplu tüketim yerlerinden (büfe, restoran) olmak üzere toplam 50 noktadan toplanan örneklerde konvansiyonel yöntemlerle Salmonella, Listeria spp., Campylobacter spp., Bacillus spp., Staphylococcus spp., Clostridium spp., E.coli ve Coliform grubu bakteriler ile toplam mezofilik aerobik bakteri (TAB) araştırılmıştır. Her noktadan alınan örneğin adet gramajı tartılmıştır. Bulgular: Mikrobiyolojik analiz sonuçlarına göre tüm bölgelerde TAB kontaminasyonu ortalaması 7,38±1,01 log kob/g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to investigate stuffed mussels sold by street venders in certain districts of Istanbul microbiologically. Study design/ methodology:. A total of 50 samples were collected from Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Eminönü and Taksim region in Istanbul. The samples were analysed according to the conventional methods. Salmonella, Listeria spp., Campylobacter spp., Bacillus spp., Staphylococcus spp., Clostridium spp., E.coli and Total Aerobic Count (TAC) was counted. Additionally portion per stuffed mussel was measured for all of the samples. Findings:. The mean level of contamination of TAC was 7.38±1.01 log cfu/g among the selected regions.