Ankara piyasasında satışa sunulan ısıl işlem geçirmemiş sütlere uygulanan geleneksel kaynatma işleminin, sütün protein ve serbest amino asit düzeylerine etkisi
Assessment of crude protein and amino acids in raw milk sold in Ankara and the effect of traditional heat treatment related to duration in terms of amino acid and nitrogen content of raw milk
  1. Tez No: 192562
  2. Yazar: REYHAN NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TANJU BESLER, DR. BERAT NURSAL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma;Ankara'nın değişik bölgelerinden toplanan 30 adet açık sokak sütü, 20 adet UHT ve10 adet pastörize süt üzerinde yürütülmüştür. Sokakta açıkta satılan sütlerintoplanmasını takiben; Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik BölümüLaboratuvarlarına soğuk koşullarda (2-4ºC), ışık vb etkenlerden korunarak özel,steril koruyucular içinde getirilmiştir. Bu süt örnekleri, standart koşullarda 5, 10 ve15 dakika süreyle kaynatılmış (90-95ºC) ve hemen soğutulmuştur. Çalışmaya alınantüm örneklerde Kjeldahl yöntemiyle protein, Gaz Kromatografi ile amino asitanalizleri yapılmıştır. UHT ve pastörize sütler kaynatılmadan, açık sütlerkaynatıldıktan sonra (5, 10 ve 15 dakika) analizleri gerçekleştirilmiştir. UHT vepastörize sütler hiçbir ısıl işlem geçirmemiş açıkta satılan çiğ sütler ve 5, 10, 15dakika kaynatılmış sütlerde ortanca protein miktarı sırasıyla % 3.11, 3.06, 2.65, 2.68,2.61 ve 2.62 olarak saptanmıştır. Açıkta satılan ve farklı süreler geleneksel kaynatmauygulanan sütlerdeki protein miktarlarında kaynatmadan kaynaklanan bir değişiklikgörülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is carried out in 20 UHT, 10 pasteurized and 30 raw milksamples collected from the different areas in Ankara. After collecting, they aretransported to Hacettepe University the Department of Nutrition and Dietetics?Laboratories in cool condition (2-4 ºC) by avoiding from light and other detrimentalfactors. They were heated (90-95 ºC) in 5, 10, 15 minutes in standard conditions andimmediately cooled. Then amino acid and crude protein in heated raw milk (5, 10, 15minutes), UHT and pasteurized milk samples are analyzed by GC and KjeldahlMethod.