Köpeklerin üriner sisteminden izole edilen vankomisin dirençli enterokok türlerinin antimikrobiyal duyarlılıkları
Antimicrobial susceptibility of vancomycin resistant enterococcus species isolated from urinary system of DOGS
  1. Tez No: 440298
  2. Yazar: GAMZE BALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada köpeklerden alınan idrar örneklerinden izole edilen vankomisin dirençli Enterococcus faecalis ve Enterococcus faecium suşlarının antimikrobiyal duyarlılıklarının ortaya konulması amaçlandı. Bu kapsamda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Cerrahi kliniklerine getirilen dişi ve erkek köpeklerden sistosentez yoluyla alınan 100 adet idrar örneğinden toplam 22 adet Enterococcus spp. izole ve identifiye edildi. İzolatların multipleks PCR tekniği ile tür spesifik primerler kullanılarak yapılan identifikasyonlarında idrar orijinli Enterokok suşlarının 22 (% 100) adedi E. faecium olarak identifiye edilirken; izolatlarda E. faecalis'e rastlanmadığı belirlendi. Araştırmada, vanA ve vanB primerleri kullanılarak yapılan PCR çalışması sonucunda izole edilen 10 (% 45) adet E. faecium suşunda vankomisin direncine rastlandı. E-test antibiyogram çalışması sonucunda ise izolatlarının ampisilin ve tigesikline karşı % 100, tetrasikline %36, klindamisine % 18 oranında duyarlı, seftriaksona karşı ise % 100 oranında dirençli olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the antimicrobial susceptibility of vancomycin-resistant Enterococcus faecalis ve Enterococcus faecium strains isolated from urine samples of dogs. In this context, a total of 22 Enterococcus spp samples were isolated and identified from 100 urine samples collected by cystocentesis from dogs of both sexes presented to Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Research and Practice Hospital, Departments of Internal Medicine and Surgery. Identification of isolates with using species specific primers of multiplex PCR revealed that 22 (100%) of urine origin Enterococci strains as E. faecium whereas E. faecalis isolates were not observed. Vancomycin resistance were found in 10 (45%) samples of E. faecium strains with PCR study by vanA and vanB primers. Isolates were found susceptible 100 % to ampicillin and tigecycline, 36% to tetracycline, 18% to clindamycin and resistant 100% to ceftriaxone with antibiotic susceptibility testing by E-test.