Diyabetik gebe farelerin plasentalarında ve fetuslarında endoplazmik retikulum stres belirteçlerinin araştırılması
Investigation of the endoplasmic reticulum stress markers in placentas and fetus of diabetic pregnant mice
- Tez No: 440321
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tez çalışmamda, diyabet durumunun fetal karaciğer ve plasentalarda ER stres belirteçleri açısından bir fark oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi amaçlandı. Bu amaç ile, dört gruptan oluşan bir deney dizaynı oluşturuldu. Bu gruplar; sıfır kontrol grubu, gebe kontrol grubu, diyabetik gebe grubu ve gebe sitrat grubudur. Belirteçlerin araştırılması için immünohisto kimyasal tekniklerin yanı sıra western blot tekniği de kullanılmıştır. Yapılan deneylerin sonuçlarına göre, diyabetik grubun fetal karaciğer dokularında, diğer gruplara kıyasla incelemiş olduğumuz Nrf2, GADD 153, BIP, Xbp1 ve Herpud antikorları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p˃0.05). Plasenta dokularında; BIP, Xbp1 ve Herpud antikorları ile yapılan western blot sonuçlarına göre ise, diyabet grubundaki plasentaların bu belirteçler açısından diğer gruplara kıyasla azalma gösterdiğini saptadık. Gruplar arasında fetus ve plasenta ağırlıklarını kıyasladığımız zaman ise, diyabet grubundaki fetus ve plasentalarda diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş saptanmıştır (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
In my thesis study, it was aimed to find out if diabetes cause differences in fetal liver and placenta about ER stress markers. For this purpose, experimental design is created which consist of four groups. These groups are; zero control group, pregnant control group, diabetic pregnant group and pregnant citrate group. As investigate the markers, both immunohistochemical techniques and western blot technique were used. According to the results of experimental studies, no statistically significant difference was found (p˃0.05) fort he markes that we use; Nrf2, GADD 153, BIP, Xbp1 and Herpud, in fetal liver tissue of the diabetic group compared to the other groups. As a result of western blot done with BIP, Xbp1 and Herpud antibodies in placenta, decreased expression of theese markers was seen in diabetic group compared to the other groups. When we compared the weight of the fetus and placenta between groups, we have found statistically significant decreased weight in diabetic group compared to the other groups (p˂0.05).