Giardia duodenalis ile doğal enfekte buzağılarda tek doz seknidazol'ün sağaltım etkinliğinin araştırılması
Investigation on single dose secnidazole treatment efficiency against naturally occuring giardia duodenalis infection in calves
- Tez No: 440320
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Giardia duodenalis ile doğal enfekte buzağıların sağaltılması için 30 mg/kg tek doz seknidazolün etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, farklı ırk, yaş ve cinsiyetten 18 buzağı araştırma kapsamına alındı. G. duodenalis ile doğal enfekte buzağıların tanısı dışkı flotasyonunda trofozoit ve/veya kistin görülmesine ilaveten katı fazlı immunokromatografik yöntemlerle çalışan hızlı test kitleri ve β-giardin nested Polimeraz Zincir Reaksiyonu uygulamasıyla konuldu. Bütün olgularda 0, 3, 7 ve 10. günlerde gram dışkıdaki kist sayımı yapıldı. 0. ve 10. günlerde hematolojik (WBC, RBC, HCT, MCHC, PLT) ve serum biyokimyasal (ALT, AST, kreatinin, üre) değerleri ölçüldü Seknidazol sağaltım grubu (n:9) ve kontrol grubu (n:9) olmak üzere iki farklı grup oluşturuldu. Sağaltım grubundaki buzağılara 0. gün 30 mg/kg tek doz seknidazol oral yolla uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir etken madde verilmedi. Gram dışkıdaki kist sayısı, hematolojik ve serum biyokimyasal değerler grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar ile değerlendirildi. Onsekiz buzağının tamamında Giardia duodenalis A3 assemblajı belirlendi. Kist saçılımı sağaltım grubunda 3., 7. ve 10. günlerde anlamlı derecede (P˂0.001) azalırken; kist atılımının geometrik ortalaması değerlendirildiğinde 7. ve 10. günlerde % 100 azalma saptandı. Gruplar arası hematolojik ve serum biyokimyasal değerlerin istatistiksel incelemesinde her 2 grupta da 0. ile 10. günler arasında ortalama değerlerde istatistiksel farklılık tespit edilmedi. Sonuç olarak, buzağılarda giardiazis sağaltımında 30 mg/kg tek doz seknidazol uygulama kolaylığı mevcut, ucuz, güvenilir, tam etkin ve hızlı iyileşme sağlayan bir sağaltım protokolü olarak yerini alabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study the aim was to establish the efficacy of 30 mg/kg single dose secnidazol in calves naturally infected with Giardia duodenalis. For those purposes a total of 18 calves, from various breed, age and of both sexes were enrolled. Diagnosis was based on detection of trophozoit and/or cysts on fecal flotation among calves naturally infected with G. duodenalis, besides by use of rapid diagnostic test kits working with solid phase immunochromatographic principles and β-giardin nested- Polymerase Chain Reaction aplication. Cyst count per gram of feces were performed among days 0., 3., 7. and 10 in all cases. On days 0 and 10 hematological (WBC, RBC, HCT, MCHC, PLT) and serum biochemical (ALT, AST, creatinine, urea) values were determined. Two different group of calves secnidazole group (n:9) and control group (n:9) were enrolled. Among calves enrolled in treatment group secnidazole was administered at a single dosage of 30 mg/kg perorally on day 0, whereas control group were left without any active ingredient. Cyst count per gram feces, hematological and serum biochemical values were analyzed among groups and intragroup comparisons. Giardia duodenalis assemblage A3 was detected in all 18 calves. On days 3., 7., and 10 there was significant (P˂0.001) reduction in cyst excretion; whereas evaluation of mean geometric cyst excretion revealed 100% reduction on days 7 and 10. Among two group statistical analysis of hematological and serumbiochemical variables revealed no statistical significance on days 0 and 10 In conclusion secnidazole at a single dose of 30 mg/kg might be practically appliable, reasonably priced, safety, completely effective and causing rapid recovery treatment protocole for therapy of calves with Giardiasis.