Broyler civcivlerin dalağında TLR4 ve MHC II moleküllerinin dağılımının araştırılması
Investigation of the distribution of MHC II molecules and TLR4 in spleen of broiler chicks
  1. Tez No: 440330
  2. Yazar: EBRU AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sunulan çalışmada, broyler civcivlerin yaşamlarının ilk iki haftası içinde, dalak dokusunun gelişimi ile beraber, TLR4 ve MHC II moleküllerinin dağılımının, kontrol ve antijen ile uyarılmış gruplarda araştırılması amaçlandı. Materyal olarak 225 adet Ross 308 ticari etlik civciv kullanıldı. Civcivler 1, 4, 7, 10, 14 günlük olmak üzere her biri 45'er adet civciv içeren 5 ana gruba ayrıldı. Her grup kendi içinde kontrol, PBS ve LPS uygulanan gruplar olmak üzere üç alt gruba ayrıldı. Antijenik uyarım 1mg/kg LPS'nin intra-abdominal uygulaması ile gerçekleştirildi. Uygulamadan 1, 3, 6, 12 ve 24 saat sonra PBS ve LPS uygulanan üçer hayvandan doku örneği alındı. Aynı saatlerde, kontrol grubundan da üçer hayvandan doku örneği alındı. Histolojik inceleme için örnekler üçlü boyama, Gordon ve Sweet'in gümüşleme metodu ve orsein-giemsa boyama yöntemleriyle boyandı. İmmunohistokimyasal olarak TLR4 ve MHC II'nin ekspresyonlarını belirlemek için, strept-ABC yöntemi uygulandı. Bir ve 14 gün arasında dalağın histolojik gelişimi kaydedildi. Başlangıçtan dört günlük olana kadar yoğun granülopoezis görüldü. Bir günlükten itibaren dalakta TLR4 pozitivitesinin bulunduğu, yaygın granüler tarzda olduğu ve genellikle kırmızı pulpada olan bazı hücrelerde yoğun olarak bulunduğu dikkati çekti. Dört günlük örneklerde PEL'de, yedi günden itibaren GC'de belirgin TLR4 pozitivitesi gösteren hücreler gözlendi. İstatistiksel değerlendirme sonucunda, farklı günlerde difuz granüler TLR4 pozitivitesinde dalgalanmalar olduğu tespit edildi. Yoğun TLR4 pozitivitesi içeren hücrelerin ise 14 günlük örneklerde antijen uyarımı ile arttığı belirlendi. TLR4 yoğunluğunun nonspesifik savunma hücrelerinin yanında, endotel ve düz kas hücrelerinde de olduğu gözlendi. MHC II pozitivitesinin bir günlükten itibaren SCL, PAL, PEL, PVL, GC'de ve kırmızı pulpada bulunduğu görüldü. Kontrol grubunda bir günlük örneklerde diğer gruplardan daha az olduğu dikkati çekti. LPS uyarımı ile bir ve 14 günlük örneklerde yoğunluğunun arttığı belirlendi. Dalakta bir günlükten itibaren nonspesifik savunma mekanizmasının var olduğu ve on dört günlük örneklerde dalağın histolojik ve fonksiyonel anlamda gelişmiş olduğu gözlendi. Bundan sonraki çalışmalarda dalakta TLR4 ve MHC II pozitivitesinin hücre bazında çalışılmasının uygun olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate histological development and distribution of TLR4 and MHC II molecules in the spleen of control and LPS stimulated groups within the first two weeks of life. A total of 225 Ross-308 commercial broiler chicks were used. The chicks were divided into 5 main groups (age: 1, 4, 7, 10 and 14 days), each group had 45 chicks. Each main group was divided into three subgroups which included control (conventional), PBS and LPS-injected groups. Antigenic stimulation was carried out through intra-abdominal (i.a.) administration of LPS at a dosage of 1mg/kg. Tissue samples in the subgroups were collected separately at 1, 3, 6, 12, and 24h after LPS or PBS injection. At the same time, tissue samples were obtained from three animals in the control group. Tissue sections were stained using triple staining, Gordon and Sweet's silver staining. Furthermore, orcein–giemsa methods as well as immunohistochemistry were performed to determine the expression of TLR4 and MHC II molecules. Histological development of the spleen was recorded between one and 14 days. Granulopoesis was observed in the chicks until the age of 4 days. Between 1-14 days of age, a diffused expression of TLR4 was found in the tissue but generally in red pulp, some cells showed strong expression. Whereas, some cells showed intense TLR4 expression in PEL and GC, at the age of 4th and 7th day, respectively. Variations in the statistical evaluation were found in diffused granular expression of TLR4 density on different days. The number of dense positive cells was increased again by antigenic stimulation in 14 days old chicks. Besides the non-specific defense cells, TLR4 expression was also observed in endothelial and smooth muscle cells. MHC II molecules were diffusely observed at SCL, PAL, PEL, PVL, GC and red pulp from post-hatch day one onwards. It was noticed that the control group had lesser expression of TLR4 as compared to other groups on daily basis. Moreover, it increased after LPS stimulation at one and 14 days of age. It is suggested that spleen has nonspecific defense processes from post-hatch day one onwards. Functional splenic development is completed histologically at 14 days of age. It is suggested that TLR4 and MHC II positivity must be examined in the spleen on the basis of cell types with further research.