Broyler karma yemlerine spirulina platensis ilavesinin performans üzerine etkisi
Effect of dietary spirulina platensis on performance of broiler
- Tez No: 904057
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma; broyler civcivlerin karma yemlerine katılan değişik oranlarda Spirulina platensis 'in performans, iç organ ağırlıkları ile karkas randımanı üzerine olan etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Çalışmada 144 adet Ross 308 broyler günlük erkek civciv kullanılmış ve araştırma 42 gün devam etmiştir. Her biri 48 adet olan kontrol ve iki deneme grubuna ayrılmıştır. Dönemlere göre yapılan karma yemlerde % 0,0.05, 0.1 düzeylerinde Spirulina platensis kullanılmıştır. Çalışma süresince broyler rasyonlarına farklı düzeylerde katılan Spirulina platensis ilavesinin dönemlere göre performans, karkas randımanı ve relatif iç organ ağırlıkları yüzdesi bakımından istatistik açıdan herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Sonuç olarak optimum koşulların sağlandığı ortamda yapılan bu denemede rasyonlara % 0.05 ve % 0.1 düzeylerinde Spirulina platensis ilavesinin broylerlerde performans üzerine herhangi bir etkisi görülmemiştir. Bununla birlikte stresli ortamlarda, saha koşullarında yetiştirilen broylerlerde rasyonlara Spirulina platensis ilavesinin etkisi araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different amounts of Spirulina platensis added to the diets of broiler chicks on the performance, internal organ weights and carcass yield. 144 Ross 308 broiler day-old male chicks were used in the study and the research continued for 42 days. It was divided into control and two experimental groups, each with 48 chicks. Spirulina platensis was used at 0, 0.05, 0.1% levels in diets in each period. During the study, no statistical effect was observed on the performance, carcass yield and the relative internal organ weight percentages with the dietary addition of Spirulina platensis at the different levels. As a result, in this trial conducted in an environment where optimum conditions were provided, the addition of Spirulina platensis to the diets at 0.05% and 0.1% levels did not have any effect on the performance of broilers. However, the effect of adding Spirulina platensis to the diets in broilers raised under field conditions or in stressful environments should be investigated.