Broyler yetiştiriciliğinde coccidiosis'den korunmada betain ve aşı etkinliğinin araştırılması
Investigation of betaine and vaccine efficacy to prevent from coccidiosis in broilers
  1. Tez No: 440339
  2. Yazar: ASUDE GÜLÇE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada betain ve aşının iyonofor anticoccidial olan monensin sodyuma karşı alternatif olarak kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. Bir günlük yaşta, toplam 600 adet Ross 308 etlik civciv her biri 4 tekerrürlü olacak şekilde 5 gruba rastgele dağıtılmışlardır. Bir numaralı (kontrol) gruba temel yem karması (TYK) verilirken, iki numaralı gruba TYK'ye 100 mg/kg monensin sodyum ilave edilmiştir. Üç (aşı) ve beş (betain+aşı) numaralı gruplardaki 2 günlük yaştaki civcivlere içme suyu yöntemiyle aşı verilmiştir. Dört numaralı gruptaki civcivlere TYK'ye 2.0 g/kg betain verilmiştir. Beş numaralı gruptaki civcivlere ise aşıya ilaveten TYK'ye 2.0 g/kg betain ilave edilmiştir. Grupların tümü 20 günlük yaşta sporlanmış Eimeria ookistleri ile deneysel olarak enfekte edilmiştir. Tüm dönem süresince (1-48.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to point out the anticoccidial effect of betaine and vaccine as an alternative against monensin sodium. Day-old broiler chickens were separated into five equal groups with four replicate pens of 30 birds. One of the groups was given basal diet and served as the control. The following two of the five experimental groups received the basal diet supplemented with 100 mg/kg monensin sodium and betaine (2.0 g/kg), respectively. A commercial coccidiosis vaccine, either alone or in combination with betaine (2.0 g/kg), was carried out in order to form to remaining experimental groups. All of the chickens were challenged with sporulated field-mixed Eimeria species at 20 day of age.