Uludağ Üniversitesi Engelli Sağlık Kuruluna başvuran olguların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cases referred to Uludağ University Health Board for the Disabled
  1. Tez No: 670020
  2. Yazar: BERNA KARABİNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda Uludağ Üniversitesi Engelli Sağlık Kurulu'na başvuran hastaların raporlarının tanımlayıcı incelemesini yapmak, ÇÖZGER sistemine geçildikten sonra olan değişiklikleri değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Çalışmamız Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Engelli Sağlık Kurulu'na 20/02/2018 – 20/02/2020 tarihleri arasında başvuran hastaların ESKR ve ÇÖZGER'leri retrospektif olarak taranarak yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Hastaların sadece raporları baz alınmıştır, hasta dosyaları incelenmemiştir. Belirlenen tarihler arasında başvuran tüm hastalar çalışmanın evrenini ve örneklemini oluşturmaktadır. Tüm hastaların raporları çalışmaya dahil edilmiş olup, çalışmada dışlama kriteri bulunmamaktadır. Toplam 1747 hastanın raporları incelenmiş olup, %44,7'sinin ÇERSH başvurusu bulunmaktadır. Hastaların %58,2'si erkek, %41,8'i kadındır ve yaş ortalaması 8,502 ± 4,804 yıl, ortancası 8,000 yıldır. Hastaların %43,3'ü zihinsel yetersizlik, %26'sı gelişimsel gerilik (GG) (birlikte %69,6'sı bilişsel gelişimde gecikme (BGG)), %12,1'i özgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB), %11,9'u otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanılarını almıştır. BGG tanısı alan hastaların %14,9'unun sınır düzeyde mental kapasiteye sahip olduğu, %61,7'sinin hafif düzeyde, %15,9'unun orta düzeyde, %7,6'sının ağır düzeyde BGG olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to make a descriptive review of the hospital reports of the patients who applied to Uludağ University Disabled Health Board, and to evaluate the changes after their export to the system of Report for Children with Special Healthcare Needs (R-CSHCN). Our study is a descriptive study conducted by retrospectively scanning of Disabled Health Board Reports (DHBR) and R-CSHCNs of the patients who applied to Uludağ University Medical Faculty Hospital Disabled Health Board for children between 20/02/2018 - 20/02/2020. The study is based on patients' reports, their medical files are not assesed in the study. All patients admitted between the specified dates constitute the population and sample of the study. All of the patients' reports are included in the study, and there were no exclusion criteria. In total 1747 patients' reports have been assesed, 44,7% of them had a history of application to child and adolescent psychiatry. 58,2% of the patients are male, 41,8% are female, the mean age is 8,500 ± 4,804 years and the median is 8,0 years. 43,3% of the patients have an intellectual disability, 26% of them have developmental delay (DD) (69,6% of them together with cognitive developmental delay (CDD)), 12,1% of them have specific learning disorder (SLD), and 11,9% of them have autism spectrum disorder (ASD) diagnosis. 14,9% of the patients who have CDD diagnosis have borderline intellectual functioning, 61,7% of them have mild intellectual disability, 15,9% of them have moderate and 7,6% of them have severe intellectual disability.