Sol ventrikül destek cihazı takılmış kalp yetmezlikli hastalarda kardiyak rehabilitasyonun fonksiyonel kapasite, psikolojik semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of cardiac rehabilitation on functional capacity, psychological symptoms and quality of life in patients with left ventricular assist devices
- Tez No: 440350
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÇAPACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu randomize, prospektif, çalışmanın amacı, sol ventrikül destek cihazı (SVDC) takılmış olan kalp yetmezliği hastalarında, kardiyak rehabilitasyonun yaşam kalitesi, depresyon ve fonksiyonel kapasite üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Aynı zamanda, ev egzersiz programının etkinliğinin hastanede gözetimli egzersiz ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ege Üniversitesinde SVDC implantasyonu yapılmış olan 42 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar ev egzersiz grubu (n=22) ve hastane grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldıktan sonra, 8 hafta süren, haftada üç gün, günde bir saat olmak üzere kardiyak rehabilitasyon programına alındı. Hastalar başlangıçta ve 8. haftada değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda hastane grubunda zaman ile pik oksijen tüketimi (pik VO2), altı dakika yürüme testi, Minnesota kalp yetmezliği ile yaşam anketi skoru, State-Trait anksiyete ölçeği trait alt skorunda anlamlı iyileşme saptanmıştır (p0,01) ile FEV1 değerlerindeki değişim (r=0,14, p>0,05) arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Tartışma: Son dönem kalp yetmezliği tedavisinde giderek daha çok uygulanmaya başlanan SVDC cerrahisi sonrası kardiyak rehabilitasyonun güvenilirliği daha önce yapılmış çalışmalar ile gösterilmiştir. Çalışmamızda hastane ortamında gözetimli kardiyak rehabilitasyon programının SVDC takılmış hastalarda fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi ve anksiyete üzerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Yapılan önceki çalışmalarda ev egzersiz ve hastane egzersiz programlarının kardiyak rehabilitasyonda eşit etkinlikte olduğunu gösteren çalışmalar bulunmakla beraber bu çalışmalara dahil edilmiş olan hastaların çoğu New York Kalp Birliği fonksiyonel sınıflamasına göre evre 1 hastalar olup, fonksiyonel durumları daha iyidir.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this prospective randomized trial, we aimed to study the effects of cardiac rehabilitation on functional capacity, depression and quality of life, in patiens undergone left ventricular assist device (LVAD) implantation for the treatment of heart failure. We also aimed to compare the effectiveness of home and hospital based exercise programs. Materials and method: 42 patients who had received LVAD implants in our university hospital were included in the study. After the subjects were randomized into hospital exercise group (n=20) and home exercise group (n=22). They were enrolled in a cardiac rehabilitation program for 8 weeks, which lasted for one hour, three times per week in hospital and at home respectively. All subjects were assessed at baseline and after the 8th week. Findings: In our study we detected a significant improvement in peak oxygen expenditure (peak VO2), six minute walk test values and in Minnesota living with heart failure quentionnaire, state-trait anxiety inventory, state anxiety subscore in the hospital exercise group (p0,01) and FEV1(r=0,14, p>0,05) scores. Discussion: End stage heart failure is increasingly being treated with LVAD implantation. Safety of cardiac rehabilitation in patients with LVAD have been proven in other studies. In this study we detected a positive effect of supervised hospital exercise program on functional capacity, quality of life and anxiety in patients with implanted LVADs. Previous studies have shown similar results regarding the efficacy of cardiac rehabilitation in both hospital and home exercise groups. But patients enrolled in these studies were mainly New York Heart Association grade 1 patients who had better functional status. In our study, exercise adherence was worse in the home exercise group. There is still need for more studies focusing on patiens with LVAD and comparing the effects of home and hospital exercise programs. There is also need for more long term follow-up to show the long term efficacy of cardiac rehabilitation in LVAD patients.