Operasyon evresinde ameliyathanede ve preoperatif ve postoperatif izlemde yoğun bakım koşullarında inserse edilen intraaortik balon pompası kateterlerinin sonlandırımı sonrası gözlenen komplikasyonların ve balon katater uçlarının mikrobiyolojik açıdan üreme patolojilerinin değerlendirilmesi
Comparison of microbiology cultures and complications of intra-aortic balloon pump catheters that were inserted in preoperative and post operative settings in intensive care units as well as in operating rooms
- Tez No: 453923
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YILIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
AMAÇ: Hayatı tehdit eden sol ventrikül yetmezliğinin tedavisinde kullanılan temel mekanik destek tedavilerinden en sık kullanılanı intraaortik balon pompasıdır. Bu kadar sık kullanılan bir cihazın da çeşitli komplikasyonlarının olması kaçınılmazdır. Yoğun bakımda ya da ameliyathane takılabilen intraaortik balon pompası kateterlerinin komplikasyonlarının görülme sıklığı da nerede takıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu çalışmada ameliyathane masasında ve yoğun bakım ünitesinde tümü perkütan teknik ile takılmış olan intraaortik balon pompası kateterlerinin komplikasyonları araştırıldı. GEREÇ ve YÖNTEM: Perkütan teknik ile yoğun bakımda ve ameliyathanede intraaortik balon pompası takılmış 71 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar, intraaortik balon pompası ameliyathanede takılanlar Grup I, yoğun bakımda takılanlar Grup II olarak ayrıldılar. Her iki grup başta intraaortik balon pompasının yoğun bakım ünitesi veya ameliyathane koşullarında uygulanmasının kateterlerin üreme patolojileri sonuçları üzerine etkisi olmak üzere işlem öncesi ve sonrası veriler açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastalar insersiyon öncesi veriler açısından karşılaştırıldığında sadece Grup II'de kronik obstrüktif akciğer hastalığı görülme oranı diğer gruba göre daha yüksek bulundu. Ayrıca yoğun bakım ünitesinde intraaortik balon pompası inserse edilen hastalarda işlem sonrası trombosit sayıları diğer gruba göre anlamlı yüksek bulundu. İnsersiyon sonrası veriler incelendiğinde ise sadece kateter uçlarından alınan kültürlerde üreme oranlarının yoğun bakım ünitesindeki insersiyonlarda daha yüksek bulundu. SONUÇ: İntraaortik balon pompası kateterinin ameliyathanede yerleştirilmesi kateter enfeksiyonları açısından daha güvenlidir. Bu bağlamda, yoğun bakım takibinde intraaortik balon pompası desteği almasına karar verilen hastalarda, buişlemin hastanın mobilizasyonunun izin verdiği ölçüde ameliyathane koşullarında yapılması gerekebileceği düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Intra-aortic balloon pump is the most commonly used mechanical support therapy for the treatment of life-threatening left ventricular failure. It is obvious that there are various complications may occur with a device which is so frequently used. The incidence of complications may vary depending on where the intra-aortic balloon pump is inserted: in intensive care units or in the operating rooms. In this study, we investigated the complications of intra-aortic balloon pump catheters that were inserted by percutaneous technique in operating room or intensive care unit conditions. MATERIALS and METHODS: We retrospectively investigated seventy-one patients who were treated with intra-aortic balloon pump by using percutaneous technique in intensive care unit or operating room conditions. We grouped patients due to location of treatment: Group 1 for patients treated at operating room and Group 2 for patients treated at intensive care unit. We compared both groups for pre- and post-treatment data and microbiologic contamination differences of treatments at intensive care unit or operating room conditions. RESULTS: When we compare patient data for pre-IABP insertion; only chronic obstructive pulmonary disease in Group 2 was statistically significant than in Group 1. Furthermore, platelet counts in Group 2 at post-IABP treatment period were higher than Group 1. When we analyze post-insertion data for samples taken from catheter tips, we found that contamination ratios were significantly higher in patients treated in the intensive care unit. CONCLUSION: Insertion of IABP catheters in operating room conditions is a safer method in terms of catheter related infections. In this context, if intra-aortic balloon pump is required in a patient at intensive care unit, patient's condition for themobilization should be considered and if possible, insertion of intra-aortic balloon pump catheter should be performed in operating room conditions.