Omuzun adeziv kapsülitinde trombositten zengin plazmanın etkinliği
Effects of platelet rich plasma on adhesive capsulitis
- Tez No: 440352
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Amaç: Adeziv kapsülit tanılı hastalarda trombositten zengin plazmanın ağrı ve fonksiyon üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla çift kör randomize, prospektif planlanan çalışmamızda adeziv kapsülit tanılı hastalarda trombositten zengin plazmanın etkisi serum fizyolojik ile karşılaştırıldı. Gereç ve yöntem: Ege Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğine başvuran 89 adeziv kapsülit tanılı hasta değerlendirildi. 18-70 yaş aralığında, 3-9 aydır, omuzda ağrısı (VAS ile ≥40 mm şiddetinde), aktif ve pasif EHA'da karşı taraf ile karşılaştırıldığında, etkilenen tarafta en az 2 hareket düzleminde, en az % 25 kayıpla hareket kısıtlılığı olan 40 adeziv kapsülit tanılı hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar yaş ve cinse göre önceden belirlenen randomizasyon şemasına uygun olarak 2 gruba ayrıldı. 1. grup, kendi venöz kanlarının santrifüji ile elde edilen trombosit zengin plazma uygulanan grup, 2. grup serum fizyolojik uygulanan plasebo grubudur. Tüm tedavi gruplarında enjeksiyonlar toplamda 3 kez, 2' şer hafta ara ile omuza intrartiküler alana, posterior enjeksiyon tekniği kullanılarak ve körlüğü sağlamak için aynı madde ile kaplanarak uygulandı. Tüm tedavi gruplarına enjeksiyona ek olarak, ilk 4 hafta boyunca, haftada 3 gün fizyoterapist eşliğinde, daha sonra ev egzersiz programı şeklinde olmak üzere egzersiz tedavisi verildi. Hastanın hastaneye gelmediği günlerde de egzersizlerin günde 3 kez 10'ar tekrar şeklinde evde devam edilmesi önerildi. Tüm hastalar tedavi öncesi, 1. ay ve 3. ayda ağrı ve hareket kısıtlılığını değerlendirmek için primer ölçüm parametresi olarak Omuz Ağrı ve Dizabilite iİndeksi [Shoulder Pain and Disability Index (SPADI)] ile; sekonder ölçüm parametreleri olarak VAS (Visuel Analog Skala)- spontan ağrı, VAS- sağlık durumu, VAS- tedavi memnuniyeti, goniyometre ile omuz eklem hareket açıklığı ölçülmesi, kullanılan parasetamol dozu, komlikasyon ve yan etki olup olmadığı ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda; SPADI ile ağrı ve dizabilite değerlendirmesinde 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim was to examine the effects of platelet rich plasma (PRP) on pain and functional outcomes in patients with adhesive capsulitis. We compared the effects of PRP against saline solution by designing a double blind, randomized, prospective study. Materials and Methods: Ege University School of Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic were evaluated 89 patients diagnosed with adhesive capsulitis. In the 18-70 age range, 3-9 months, pain in the shoulder (in ≥40 mm violence VAS), compared with the active and the opposite side of the passive ROM of the affected side at least 2 moving in the direction, which can limit movement of at least 25% loss with 40 diagnosis of adhesive capsulitis were included in the study. Patients were divided into two groups based on age and gender in accordance with the predetermined randomization scheme. Group 1, the group administered PRP obtained by centrifugation of venous blood own, group 2 serum physiological in placebo. İnjections of a total of 3 times in all treatment groups, 2 week interval with the shoulder area, using a posterior injection technique and coated with the same material was performed to ensure blindness. In addition to the injection of all treatment groups were given treatment exercise. The first 4 weeks, was performed in the presence of a physiotherapist 3 days a week. It was then continued as a home exercise program. In the days to come to the hospital where the patient was recommended to continue the exercises at home as back 3 times in 10 days. Primary measurement parameter was Shoulder Pain and Disability iindeks [Shoulder Pain and Disability Index (SPADI)] as the for assessing the limitation of movement and pain. Secondary outcome measures were VAS (Visual Analogue Scale) - spontaneous pain, VAS- health, VAS- treatment satisfaction, measurement shoulder range of motion with goniometer , paracetamol dose used, the complication and side effects. All patients were evaluated before treatment and at 1st month 3 months.