Kolesterol ester depo hastalığının olası ön göstergelerinin araştırılması ve lizozomal asit lipazın referans aralığının belirlenmesi
Studying the potential pre-indicators of cholesterol ester storage disease and determining the reference range of lysosomal acid lipase
- Tez No: 440353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KALKAN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Kolesterol ester depo hastalığı nadir görülen, otozomal resesif kalıtılan lizozomal depo hastalığıdır. Hücre içi triaçilgliserol ve kolesterol esterlerin hidrolizinden sorumlu lizozomal asid lipaz (LAL) enziminin eksikliği veya yetersizliği sonucu oluşur. Sunulan çalışmanın birinci amacı klinik şüphe (hepatik disfonksiyon ve/veya dislipidemi varlığı) olan olgularda LAL eksikliğinin araştırılmasıdır. LAL aktivitesi düşük saptanan olgularda bu düşüklüğün bağlantılı olabileceği biyobelirteçleri belirlemek ve LAL için Türk popülasyonuna ait referans aralığını belirlemek, çalışmamızın ikincil amaçlarıdır. Araştırılan biyobelirteçlerin başında lizozomal hastalıkların tanı ve izleminde kullanılan“kitotriozidaz”, non-alkolik steatohepatitde apoptozisten sorumlu“cytokeratin-18”, ateroskleroz ve non alkolik steatohepatitte değerli bir gösterge olan hsCRP, ve lipid peroksidasyonunda önemli rolleri olan TBARS ve MPO ile ilişkinin araştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 0- 18 yaş aralığında toplam 360 çocuk alındı. 40'ı kontrol; 320'si hepatomegali(+/-), transaminaz yüksekliği(+/-) ve/veya hiperlipidemi saptanan non-obez tarama olguları idi. Bu hastalardan LAL aktivitesi
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cholesterol ester storage disease is a rare, lysosomal storage disease with autosomal recessive inheritance. It results from the deficiency or insufficiency of lysosomal acid lipase (LAL) enzyme in charge of the hydrolysis of intracellular triacylglycerol and cholesterol esters. The initial objective of the present study is to search for LAL deficiency in the cases with clinical suspicion (hepatic dysfunction and /or existence of dislipidemia). In the cases determined to have low LAL activity, the secondary objectives of our study are to determine the biomarkers with which this lowness will be associated and to determine the reference range of Turkish population for LAL. At the lead of the searched biomarkers, it was planned to search the relationship with“kitotriozidaz”used in the diagnosis and follow up of lysosomal diseases, with“cytokeratin-18”responsible for apoptosis in non-alcoholic steatohepatitis, with hsCRP which is a valuable marker in atherosclerosis and non-alcoholic steatohepatitis, and with TBARS and MPO which have important roles in lipid peroxidation. Material-Methods: A total of 360 children were included in the study with the age range of 0-18. 40 of them were included in the control group and other 320 were the non-obese scanning cases diagnosed with hepatomegaly (+/-), transaminase elevation (+/-) and/ or hyperlipidemia. Of these patients, those with LAL activity of