Yoğun bakımda yatan ventilatör ilişkili pnömoni hastalarında pentraxin, prokalsitonin ve C-reaktif protein düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 440399
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE MÜLAZIMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), yoğun bakım ünitelerinde sık rastlanan bir enfeksiyon ve antibiyotik kullanımının en sık nedenlerindendir. VİP tanısını koymak, tanı kriterlerinin subjektif olması nedeni ile güçtür. Hızlı ve kesin tanı için objektif tanı kriterlerine halen ihtiyaç vardır. Pentraxinler akut inflamasyonda rol oynayan bir protein grubudur. Çalışmamızda, bir patojen ilişkili motif reseptörü olan Pentraxin 3'ün (PTX3), VİP hastalarındaki tanısal özelliğinin, klinik yanıt ve antibiyotik süresini belirlemedeki rolünün araştırılması ve bu açılardan prokalsitonin ve C-reaktif protein (CRP) ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, bir üniversite hastanesinde müdahalesiz, prospektif ve gözlemsel olarak yürütüldü. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde >48 saat mekanik ventilasyon alan hastalar çalışmaya alındı. VİP tanısı 2005 ATS/IDSA kılavuzundaki kriterlere göre konuldu. VİP tanısının konulduğu gün Dvip, entübasyon günü D0 ve klinik yanıt alındığı gün Dyanıt olarak tanımlandı. PTX3, prokalsitonin ve CRP seviyelerinin belirlenmesi için serum örnekleri Dvip, Dyanıt, D0, D3, D5, D7, D10, D14, D21, D28 ardışık günlerde alındı. Bulgular: Çalışmaya alınan 93 hastadan 35'ine VİP tanısı konuldu. Hastaların genel demografik özellikleri benzerdi. VİP hastalarında D0 ve Dvip arasında PTX3 anlamlı olarak yükselirken, PCT'de anlamlı fark yoktu. PTX3, VİP hastalarında VİP negatif hastalara göre anlamlı olarak yüksekti. Klinik yanıt alınan hastalarda PCT anlamlı düşüş gösterdi. Pentraxin 3 için 2,60 ng/ml eşik değerinde VİP tanısını ön görmede duyarlılık %77, özgüllük %75, pozitif prediktif değer %69 ve negatif prediktif değer %82 olarak hesaplandı (Eğri altında kalan alan= 0,789) TartıĢma ve Sonuç: Çalışmamıza göre; Pentraxin 3, prokalsitonin ve CRP ye göre daha duyarlı ve özgül bir biyobelirteç olarak VİP tanısında ve VİP'i ekarte etmede kullanılabilir. Çalışmamızın sonuçlarına göre tedavi yanıtını takip etmede prokalsitonin, Pentraxin 3'e göre daha değerlidir. Bulgularımız kritik hastalarda PTX3'ün, VİP tanısını koymada veya VİP'i ekarte etmede kullanılabileceği yönündedir. Ancak antibiyotik süresini belirlemek için halen yeni ve objektif parametrelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Ventilator associated pneumonia (VAP) is commonly encountered infection in intensive care units (ICU). Diagnosing VAP is problematic since its definition includes subjective criteria. Objective diagnostic parameters are still needed for prompt and definitive diagnosis. Pentraxin is a group of protein that plays an important role in acute inflammation. Pentraxin 3 (PTX3) increases rapidly in inflammatory and infectious conditions. Increased PTX3 levels are correlated with severity of lung injury and infection. The main purpose of this study is to investigate diagnostic role of PTX3 and compare it with procalcitonin and C- eactive protein (CRP) in patients with VAP. Also we investigated association of biomarker levels with clinical response. Material and Methods: We designed a non-interventional, prospective, observational study in a university hospital. Patients on mechanical ventilation > 48 hours in Surgical Intensive Care Unit are recruited. D0 was defined as the day that ventilation began. Dvap and Dresponse was defined as day of VAP and the day clinical response occurred. Serum samples for detection of PTX3, procalcitonin and CRP were collected on Dvap, Dresponse, D0, D3, D5, D7, D10, D14, D21, D28. VAP diagnosis was established in accordance with 2005 ATS/IDSA guideline. Results: 93 patients were included to the study among them 35 patients were diagnosed with VAP. PTX3 levels of VAP patients compared to non-VAP patients were significantly increased. Procalcitonin and CRP levels showed no significant difference. PCT levels decreased significantly in patients with clinical response. Pentraxin 3 with 2,60 ng/ml cut-off had %77 sensitivity, %75 specificity, %69 positive predictive and %82 negative predictive value for VAP diagnosis (AUC=0,789) Conclusions: New and objective parameters are needed for diagnosing VAP early and treat it with appropriate antibiotics. Data regarding PTX3 in VAP diagnosis is limited. Pentraxin 3 was more sensitive and specific for VAP diagnoses compared to PCT and CRP. Negative predictive value for PTX3 was high. According to our results, Pentraxin 3 could contribute diagnosing or ruling out VAP in critically ill patients. New and objective parameters are still needed for deciding duration of antibiotic therapy.