Multitravma hastalarında sonografik inferior vena cava/aort çapı indeksi ile bilgisayarlı tomografideki inferior vena cava/aort çapı indeksinin hematokrit ve kan basıncı ile korelasyonunun incelenmesi
Evaluation of sonographic inferior vena cava/aorta diameter index and computured tomography inferior vena cava/aorta diameter index correlation with blood pressure and hematocrit in multitrauma patients
  1. Tez No: 440398
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ultrasonografi acil serviste hızlı ve ekonomik bir tanı aracı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Travma hastalarının acil bakısında bir çok ultrasonografi protokolü bulunmaktadır. Volüm durumunun belirlenmesinde ve sıvı resüsitasyonunun yönetilmesinde ultrasonografik IVC çapı ölçümleri oldukça yararlıdır. USG'nin travma hastalarında volüm durumunun belirlenmesi ve sıvı resüsitasyonunda yol gösterici olarak kullanılmasını sağlayacak tam olarak sistematik bir protokol bulunmamaktadır. Bu çalışmada, belirli bir sürede Marmara Üniversitesi Acil Servisine multitravma ile başvuran hastaların sonografik inferior vena cava/ aort çapı indeksi ile bilgisayarlı tomografideki inferior vena cava/ aort çapı indeksinin hematokrit ve kan basıncı ile korelasyonu incelenmiştir. Ağustos 2014-Aralık 2015 arasında dışlama kriterleriyle çelişmeyen 164 multitravma hastasının 140'ı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda BT ve USG IVC/AO çapı indeksleri arasında korelasyon tespit edilmiştir. IVC/AO çapı indeksinin hematokrit ve kan basıncı ile anlamlı bir korelasyonu bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ultrasonography is widespreadly used as a fast and economic diagnostic tool in emergency departments. Many ultrasonographic protocols exist focused on emergent trauma patient care. Ultrasonographic IVC diameter measurements are usefull for determination of volume status and management of fluid resusitation. There is no fully systematic ultrasonographic protocol for determination of volume status and guiding fluid resusitation in trauma patients. The aim of this study was to analize the associassion between ultrasonographic infeior vena cava /aorta diameter index- computured tomography based inferior vena cava /aorta diameter index and correlation with blood pressure and hematocrit level. Patients with multitrauma admittid to Marmara University Hospital ED between August 2014- December 2015 enrolled in the study unless they have exclusion criteria. 164 patients meet icluding criteria, 140 of them were included the study. In our study, computured tomography based IVC/AO diameter index and ultrasonographic IVC/AO diameter index have correlation. IVC/AO index has no correlation with hematocrit and blood pressure.