İnflamatuvar bağırsak hastalığı olan çocuklarda büyüme ve puberte değerlendirmesi
Growth and puberte evaluation in children with inflammatory bowel disease
- Tez No: 744495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEVES KIRMIZIBEKMEZ, DR. NELGİN GERENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) gastrointestinal bulguların dışında çocuklarda büyüme ve ergenlik problemlerine neden olur. İBH olan çocuk ve ergenlerde büyüme gelişme ve puberte bozukluklarının sıklığını, klinik özelliklerini, sonuçlarını, hangi faktörlerden ve tedavilerden etkilendiğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Nisan 2022 arasında İBH nedeniyle en az 6 ay takipli 0-18 yaş arası hastalar retrospektif tarandı. Demografik, klinik, laboratuvar, fizik muayene, ilaçlar, hastalık aktivitesi ve puberte verileri standart forma kaydedildi. Çalışmamızda hastalık aktivitesi ile antropometrik veriler, büyüme hızı, puberte durumu ve kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişki değerlendirildi. Ayrıca malnutrisyon ve lineer büyüme geriliğine yol açabilecek etkenler araştırıldı. Tedavi öncesi ve hastalık aktivitesi kontrol altına alındıktan sonraki veriler karşılaştırılarak farklı hastalık özellikleri ve tedavi protokollerinin büyümeye etkisi karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Inflammatory bowel disease (IBD) causes growth and puberty problems in children apart from gastrointestinal findings. We aimed to evaluate the frequency, clinical features and outcomes of growth, development and puberty disorders in children and adolescents with IBD, which factors and treatments are affected. Materials and Methods: Patients aged 0-18 years with at least 6 months of follow-up due to IBD between January 2016 and April 2022 were retrospectively screened. Demographic, clinical, laboratory, physical examination, drugs, disease activity and puberty data were recorded in the standard form. In our study, the relationship between disease activity and anthropometric data, growth rate, puberty status and bone mineral density were evaluated. In addition, factors that may cause malnutrition and linear growth retardation were investigated. The effects of different disease characteristics and treatment protocols on growth were compared by comparing the data before and after the disease activity was controlled.