Erken çocukluk çağı çürüklerinin önlenmesinde ağız ve diş sağlığı eğitim müdahalesinin etkinliğinin incelenmesi
Evaluating effectiveness of parental education on oral health for preventing early childhood caries
- Tez No: 440416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERRAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diş Çürükleri çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Erken çocukluk çağı çürükleri (EÇÇ) düşük hayat kalitesi, azalmış okul başarısı ve büyüme gerilikleriyle ilişkilendirilmektedir. Bu önlenebilir ancak geri dönüşümsüz halk sağlığı sorununun üstesinden gelmek için çocuk doktorları ve çocuk diş hekimleri birlikte çalışmalıdır. Bu çalışmada çocuk sağlığı izlemleri sırasında motivasyonel görüşme tekniğiyle ağız sağlığı üzerine verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yaşları 6 ile 12 ay arasında değişen 241 süt çocuğunun aileleri gelişigüzel atama tekniğiyle müdahale ve kontrol gruplarına alındı. Tüm çocukların annelerine ağız sağlığı ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan anket uygulandı. Müdahale grubuna motivasyonel görüşme yöntemi ile ağız sağlığı ile ilgili eğitim verildi. On iki aylık izlem boyunca bir kez telefonla hatırlatma eğitimi verildi. Toplam 171 çocuğun diş muayeneleri çocuk diş hekimi tarafından yapılarak, dmft skorları hesaplandı. Süt dişlerinde toplam çürük insidansı %21 idi. Çürük sıklığı ve dmft skorları müdahale grubunda daha düşük saptandı (kontrol ve müdahale gruplarında sırasıyla %42.2 ile %16.0 ve 0.89 ile 0.49). Günlük diş fırçalama alışkanlığı müdahale grubunda daha yüksek bulundu (kontrol ve müdahale gruplarında sırasıyla %5.6, %51.2). Çocuk sağlığı izlemleri; ailelerin EÇÇ konusunda önleyici danışmanlık hizmetlerinin verilmesi açısından mükemmel bir fırsat sunmakta, ağız sağlığının iyileştirilmesinde yaşam boyu becerilerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dental Caries is one of the most common chronical diseases among children. Early childhood caries (ECC) is frequently associated with poor quality of life, decreased school performance, and reduced growth. Pediatricians and pedodontists should work together to overcome this preventable but irreversible public health problem. This study aims to assess the effect of an oral health education provided during well child visits using motivational interviewing method. Parents of 241 infants aged between 6 to 12 months old were randomly allocated to intervention and control groups. Questionnaires about oral health and feeding practices were applied to the mothers. Oral health education by using motivational interviewing was provided to the intervention group. One reminder follow up call was provided by phone during the 12 months follow up period. Dental examinations were performed on 171 children and dmft scores were calculated by a pediatric dentist. The overall incidence of dental caries in primary teeth was %21.2. Caries incidence and mean dmft scores were low in the intervention group (42.2% versus 16% and 0.89 versus 0.49 in the intervention and control groups respectively). Daily brushing habits were higher in the intervention group (5.6% versus 51.2% in the intervention and control groups respectively). Pediatric well child visits provide an excellent opportunity for counselling families concerning preventive strategies regarding ECC which would help them to develop lifelong skills to improve oral health.