Erken çocukluk çağı çürüklerinin genel anestezi ve rutin dental klinikte tedavi edilmesi durumunun büyüme – gelişim ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the treatment of early childhood caries under general anesthesia and in routine dental clinic on growth - development and quality of life
  1. Tez No: 650398
  2. Yazar: ECENUR EYİSOY BAĞIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERA DERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Tez çalışmamızda EÇÇ'nin genel anestezi altında ve rutin dental klinik ortamında tedavi edilerek ağız sağlığı durumunun iyileştirilmesinin, çocukların ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ve büyüme – gelişimleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız toplam 95 çocuktan ve 3 alt gruptan oluşmaktadır. EÇÇ'si olup genel anestezi altında tedavi edilen GA grubunda 31, dental klinikte tedavi edilen DK grubunda 31 ve çürüksüz çocuklardan oluşan K grubunda 33 çocuk bulunmaktadır. Katılımcılar 4-6 yaşları arasındadır. Çocukların dmf-t, dmf-s, OHI-S, pufa indeksleri değerlendirilmiştir. EÇÇ'li çocukların dmf-t'si en az 5'tir. GA ve DK grubu ebeveynlerine tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ve 6. ay kontrollerinde ECOHIS anketi uygulanarak, çocukların boy, vücut ağırlığı ve BKİ ölçümleri yapılmıştır. K grubunda ise bu ölçümler başlangıç ve 6 ay sonra kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis to examine the impact of treating ECC under general anesthesia and within a routine dental clinic environment and improving oral health on children's quality of life related to their oral health and growth and development of children. Material and Method: This study consisted of 95 children and three sub-groups. The GA group with children who had ECC and were treated under general anesthesia had 31 children while the DC group treated in the dental clinic had 31 and control group had 33 who had no caries. The participants were aged between four and six. The students' dmf-t, dmf-s, OHI-S and pufa indexes were evaluated. The dmf-t of the children with ECC was at least 5. The Early Childhood Oral Health Impact Scale was applied to the parents of GA and DC groups before the treatment and in control visits one and six after the treatment, and the children's height, body weight and BMI measurements were made. These measurements were made in the beginning of the study and six months later in the control group.