Yetişkinlerde şişmanlığın yaşam kalitesi ve sağlık algısına etkisi
Effects of obesity on quality of life and perception of health in adults
- Tez No: 440421
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada obeziteyi etkileyen faktörlerin ve obezitenin yaşam kalitesine ve sağlık algısına olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planlanan bu çalışma Kayseri ili Talas bölgesinde Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-65 yaş arası bireyler üzerinde yapılmıştır. BKİ'si 30'un üstünde 110 obez kişi, BKİ'si 20-25 arasında obez olmayan aynı sayıda kişi olmak üzere toplam 220 kişi çalışmaya alınmıştır. ''WHOQOL BREF-TR'', ''UFAA anketi'' ve ''sağlık algısı ölçeği'' içeren anket formu araştırmacı gözetiminde katılımcı tarafından doldurulmuştur. Bulgular: Kronik hastalık görülme oranı obezlerde % 44.5 obez olmayanlarda ise % 27.3 olarak bulunmuştur. En sık görülen kronik hastalıklar sırasıyla her iki grupta da hipertansiyon, diyabet ve dislipidemidir. Obez grupta fiziksel aktivite düzeyi düşük olanların oranı %33,6 iken, obez olmayanlarda bu oran %34,5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the factors affecting obesity and the effect of obesity on quality of life and health perception Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted on individuals aged between 18 and 65 who applied to Family Health Centers in Talas region of Kayseri province. A total of 220 obese people were included in the study, with 110 obese people with a BMI greater than 30, and 110 non obese people whose bmi is between 20-25. Survey form including '' WHOQOL BREF-TR '', '' UFAA questionnaire '' and '' health perception scale '' was filled by the participant under the surveillance of the researcher. Results: The prevalence of chronic diseases in obese group was found to be %44.5 and %27.3 in the non obese group. The most common chronic diseases were hypertension, diabetes and dyslipidemia in both groups respectively. The percentage of people with lower physical activity level was found to be 33.6% in obese group and 34.5% in non obese group. It was found that physical health life quality scores in the obese group to be 13.9±1.9 and to be 14,9±2,3 in the non-obese group. And the difference was statistically significant. In both groups, physical health life quality scores were lower in people with chronic disease and olders. It was found that the perceived health status of the obese group is worse than the non-obese group. Centre of control and self-awareness domain scores of perception of health scale were lower in obese group than non-obese group. Conclusion: The quality of life is worse in obese than in non-obese. Among obese people, the quality of life deteriorates in elderly and with chronic diseases. Therefore intervention must be in early ages. To improve the community's quality of life, people must be prevented from obesity. Obese individuals' beliefs that they will be able to check their health status should be reinforced and adequate information should be provided to them about obesity control.