Vitamin K eksikliğine bağlı intrakraniyal kanamalı hastalarda genetik polimorfizm
Genetic polymorphism in intracranial heorrhagic patients DUE to vitamin K deficiency
  1. Tez No: 440423
  2. Yazar: UĞUR BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Vitamin K eksikliğine bağlı kafa içi kanama (VKEK) yüksek morbidite ve mortalitesi olan, zeka geriliğine yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Çalışmada amaç vitamin K eksikliğine bağlı kafa içi kanama geçirmiş hastalarda, VKOR1-1639G>A polimorfizm sıklığını saptamaktır. Materyal ve Metot: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji ve Hematolji bölümlerinde 1990 ve 2016 yılları arasında takip edilen 51 idiyopatik ya da sekonder vitamin K eksikliğine bağlı kafa içi tanısı ile izlenen hastalardan ve 51 gönüllüden VKOR1-1639G>A polimorfizmi çalışılmak üzere kan alındı. Hastaların dosyaları taranarak ve ailelerden alınan bilgilere göre yoğun bakım ihtiyaçları beslenme tipi, laboratuar bulguları, görüntüleme sonuçları ve uygulanan tedaviler analiz edildi. Ayrıntılı fizik muayeneleri yapılarak nörolojik sekeli ve devam eden epilepsi hastalığı olanlar tespit edildi. Çıkan sonuçlar hastaların klinik ve laboratuar sonuçları ile birlikte kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubuna VKEK tanısı ile izlenen yaş ortalaması 8.29±6.56 olan 51 ve kontrol grubuna yaş ortalaması 10.53±4.7 olan 51 hasta dahil edildi. Hasta grubun 22'si kız, 29'u erkek, kontrol grubu 28 kız, 23 erkekden oluşmaktaydı. VKOR1-1639G>A mutant pozitifliği hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazlaydı. Hasta grubunda prognoz üzerine ise anlamlı bir etki bulunamadı. Hasta grubundan 8'i (%15,7) normal, 29'u (%56,9) heterozigot taşıyıcı, 14'ü (%27,5) homozigot mutant olarak geldi. Kontrol grubundaysa 19'u (%37,3) normal, 19'u (%37,3) heterozigot taşıyıcı, 13'ü (%25,5) homozigot mutant şeklinde bulundu. Kız ve erkek cinsiyet arasında ise mutasyon açısından anlamlı bir farklılık yoktu. VKEK'li grupta sadece anne sütü ile beslenme oranı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksekti. Sonuç: Vitamin K proflaksisinin tüm yenidoğanlara verilmesi gerektiği VKOR1-1639G>A mutant ve sadece anne sütü alan hastalarda ek doza ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Intracranial hemorrhage due to vitamin K deficiency is a serious disease that can lead to morbidity, mortality and mental retardation. Our goal in this study is to determine the frequency of VKORC1-1639 G>A polymorphism in patients that have undergone intracranial hemorrhage due to vitamin K deficiency (VKDB) Material and method: To study VKORC1-1639 G>A polymorphism, blood were drawn from 51 patients, followed at the Erciyes University, Faculty of Medicine, Pediatric Neurology and Hematolj section between 1990 and 2016, diagnosed with VKDB as idiopathic or from patients diagnosed with intracranial hemorrhage due to secondary vitamin K deficiency and also from 51 volunteers. Intensive care and nutrition needs of patients as well as the laboratory datas/findings/results, screening/imaging results and treatments that were applied were analyzed through scanning the files of the patients and information received from families. Through detailed physical examination, patients with neurologic sequelae and ongoing epilepsy were determined. The results were compared with clinical and laboratory results with control group. Findings: In our study, 51 patients, 22 girls and 29 boys, diagnosed with VKDB with the mean age of 8:29 ± 6:56 and 51 patients in the control group, 28 girls and 23 boys, with the mean age of 10:53± 4.7 were included. VKOR1-1639G> A mutantions were more positive in the patients than in the control group. In the patient group , no significant effect on the prognosis was found, 8 of the patients (15.7%) were normal, 29 (56.9%) heterozygous carrier, and 14 (27.5%) came as homozygous mutants. In the control group, 19 (37.3%) were normal, 19 (37.3%) heterozygous carriers and 13 (25.5%) resulted as homozygous mutants. There were no significant differences between female and male gender in terms of the mutation. Feeding with only breast milk was significantly higher in the VKDB group compared to the control group. Result: Vitamin K prophylaxis should be given to all newborns and patients feeding with only breast milk need for additional doses.