İç hastalıkları servisimizde mikroanjiopatik hemolitik anemi tanısı ile yatırılarak takip ettiğimiz hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients who we followed with the diagnosis of microangiopathic hemolithic anemia in our internal diseases service
- Tez No: 608603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Mikroanjiopatik hemolitik anemiler (MAHA) oldukça nadir görülen ve tedavi edilmediğinde mortal seyreden bir grup hastalığa verilen isimdir. Amaç: Bu çalışmadaki amacımız; trombositopeni saptanan ve özellikle de end-organ tutulumu olmayan hastalarda ayırıcı tanıda MAHA'nın hatırlanması gerekliliğini vurgulamaktır.Aynı zamanda erken tanı ve tedavide mortalite oranının düştüğünü gösterebilmektir. Gereç ve yöntem: Eylül 2017- mayıs 2019 tarihlerinde arasında iç hastalıkları servisinde tanısı koyularak takip ve tedavi edilen vakaları retrospektif olarak inceledik.Tanı kriterlerine uyan toplam 15 hasta çalışmaya alındı.Hastaların E/K oranı 8/7 (% 53.3/46.6) ve yaş ortalaması 46.8 (25-79) bulundu.Hastaların etyolojik sınıflandırılması sonucu; 8 hasta (%53.3) TTP olarak, 4 hasta (%26.6) vitamin b12 eksikliğine bağlı, 1 hasta sistemik lupus eritamatozus (%6.6), 1 hasta (%6.6) atipik hemolitik üremik sendrom ve1 hasta (%6.6) da ilaç ilişkili MAHA olarak değerlendirildi.Hastalardan, ilk başvuruda; tam kan sayımı, sedimentasyon, periferik yayma, direkt coombs, CRP, koagülasyon testleri ve biyokimyasal tetkikler çalışıldı.Ayrıca, her plazmaferez işleminden önce ve sonra; tam kan sayımı, üre, kreatin, LDH, indirek bilirubin düzeyleri bakıldı. Sonuç: Çalışmaya alınan 15 hastadan 11 hastanın (%73.3) iyileşme, 1 hastanın (%6.6) taburculuktan sonra exitus, 3 hastanın (%20) izlemi esnasında exitus olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Microangiopathic hemolytic anemia (MAHA) is a group of patients with a mortality that is rarely treated untreated. Aim: Our aim is to emphasize the need to recall the MAHA in differential diagnosis of patients with thrombocytopenia, especially those with end-organ involvement, which are presented in this study.At the same time to show that the rate of mortality in early diagnosis and treatment has decreased. Materials and methods: We retrospectively reviewed the cases that were diagnosed and treated and treated in the Internal Medicine Service between september 2017 and may 2019.A total of 15 patients were included in the study.The mean age of the patients was 8/7 (53.3/46.6) and the mean age was 46.8(25-79).As a result of etiological classification of patients; 8 patients (53.3%) had TTP, 4 patients (%26.6 ) had vitamin b12 deficiency, 1 patient had systemi lupus erythematosus( %6.6), 1 patient (%6.6) was associated with complement, 1 patien (%6.6) had drug- releated.From patients, first application; complete blood count, sedimentation, peripheral smear, direct coombs, CRP, coagulation tests and biochemical tests were performed.Also, before and after each plasmapheresis treatment; Complete blood count, urea, creatine, LDH, indirect bilirubin levels.As a result of; the 15 patients included in thestudy, 11 patients (73.3%) were recovered, 1 patient (6.6%) died after discharge, and 3 patients (20%) died during follow-u.