Doğumsal kalp hastalıklarında stent tedavisi
Stent treatment in congenital heart disease
- Tez No: 440441
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Doğumsal kalp hastalıklarında (DKH) tedavi amaçlı stent uygulanan hasta dosyaları retrospektif olarak incelenerek kısa ve orta süreli izlem sonuçlarının değerlendirilmesi planlandı. Hastalar ve yöntem: Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Kardiyolojisi ve Kalp Damar Cerrahisi bilim dallarında Ocak 2011- Aralık 2015 tarihleri arasında takip edilen ve intravasküler stent tedavisi uygulanmış hastalar çalışmaya alındı. Retrospektif olarak analizleri yapılan 75 hastanın verileri incelendi. Hastaların demografik özellikleri, klinik ve anjiyografik tanı ve özellikleri, yapılan cerrahi işlemler ve hemodinamik verileri dosya kayıtlarından elde edildi. Bulgular, patolojilerin ana gruplarına göre sınıflandırılarak homojen bir analiz yapılması planlandı. Bulgular : DKH olan 75 hastanın 17'sinde pulmoner arter darlığına, 14 hastada aort koarktasyon bölgesine, 1 hastada supravalvüler aortaya, 12 hastada sağ ventrikül-pulmoner arter konduitine, 12 hastada kavopulmoner anastomoz darlıklarına, 7 hastada patent duktus arteriosusa, 7 hastada Blalock-Taussig şanta, 1 hastada sistemik venöz darlığa, 1 hastada interatriyal septuma, 3 hastada majör aortiko-pulmoner kollateral artere stent implantasyonu yapıldığı saptandı. Olguların stent implantasyonu sonrası gözlenen majör komplikasyonları arasında iliak arter zedelenmesi, sınırlı disseksiyon ve stent migrasyonu bulunmaktaydı. Olgularda stent implantasyonu işlemine bağlı mortalite saptanmadı. Sonuç: DKH'larında intravasküler stent uygulaması gerek minimal invaziv olması, gerekse mortalite ve morbiditesinin daha düşük olması nedeniyle cerrahiye alternatif bir tedavi olarak güvenli bir şekilde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Stent implantation in congenital heart diseases (CHD) has been shown to be feasible, however, there are few reports examining outcomes of the procedure. This study aimed to evaluate early and medium-term follow-up results of stent implantation for CHD in our instution. Patients and method: Records for all patients having undergone intravascular stent implantation for CHD between January 2011 and December 2015 were reviewed and 75 patients were included in the study. Demographic and clinical data, procedural details and outcomes were analysed retrospectively. A homogenous analysis was planned to perform on the findings classified according to the main group of the pathologies. Results: Stents were implanted in the pulmonary artery stenosis in 17 patients, in the aortic coarctation area in 14 patients, in the supravalvular aorta in 1 patient, in the right ventricle-pulmonary artery conduit in 12 patients, in the cavopulmonary anastomosis stricture in 12 patients, in the patent ductus arteriosus in 7 patients, in the Blalock-Taussig shunt in 7 patients, in the systemic venous stricture in 1 patient, in the interatrial septum in 1 patient and in the major aortico-pulmonary collateral artery in 3 patients. Complications included iliac artery damage, limited dissection and stent migration. No mortality related to the procedure was seen. Conclusion: Intravascular stent implantation is a minimally invasive, safe and effective alternative treatment to surgery with a lower mortality and morbidity rate.