Alt ektremite deneysel iskemi/reperfüzyon modelinde gelişen reperfüzyona bağlı iskelet kas hasarına ketoprofen'in etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of ketoprofenon reperfusion related skeletal muscle injury which occurred in lower extremity experimental ischemia/reperfusion model
  1. Tez No: 440442
  2. Yazar: HÜSEYİN DURSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: İskelet kasında oluşan iskemi/reperfüzyon hasarı serbest oksijen radikallerini tutucu antioksidan ilaçlarla düzeltilebilir. Analjezik ve anti-inflamatuvar etkileri nedeniyle non-steroidal anti-inflamatuvar ilaçlar bu amaçla en sık kullanılan ajanlardandır Bu çalışmamızda tek taraflı femoral arter ve femoral ven klemplenmesi sonrası gelişen iskelet kasında (gastroknemius kası) oksidatif stres ve iskelet kası histopatolojisindeki değişimler üzerine bir non-steroid anti-inflamatuvar ilaç olan Ketoprofen'in etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmada 21 adet Spraque Dawley cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar grup 1 (kontrol), grup 2 (iskemi/reperfüzyon) ve grup 3 (iskemi/reperfüzyon + ketoprofen ) olacak şekilde 7 şerli 3 gruba ayrıldı. Tüm sıçanlara 12 saatlik açlık sonrasında ketamine HCl 60 mg/kg + ksilazin hidrokorür 10 mg/kg intraperitoneal yolla anestezi uygulandı. Sıçanların ciltleri aseptik olarak hazırlandıktan sonra sağ arka bacakta cilt ve cilt altı doku geçilecek femoral arter ve femoral ven bulunup serbestleştirildi. Femoral arter ve femoral ven atravmatik cerrahi damar askısı ile turnike uygulanarak iskemi oluşturuldu. 120 dakika iskemi sonrası 60 dakika revaskülarizasyon uygulandı. İskemi/reperfüzyon + ketoprofen grubuna iskemi süresinin 60. dk ve 90. dk da intraperitoneal 25 mg/kg dan birer doz Ketoprofen uygulandı. Sonrasında sıçanların kan ve sağ arka bacak gastroknemius kas örnekleri alındı. Biyokimyasal olarak serumda ve gastroknemius kas dokusunda süperoksit dismutaz ile malondialdehit, histopatolojik olarak gasrokinemius kasında kas lifi düzensizliği, hemoraji ve inflamatuar hücre artışına bakıldı. İstatistiksel analizin değerlendirilmesinde bilgisayar programı olarak IBM SPSS statistics versiyon 22 for Windows 10.0 kullanıldı. Biyokimyasal ve histopatolojik bulguların istatistiksel olarak gruplar arasındaki anlamlı farklarını belirlemede tek yönlü ANOVA testi, Gruplar arası farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemede Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. P değerinin 0.05' den küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Serum süperoksit dismutaz ve doku süperoksit dismutaz değerlerine bakıldığında iskemi/reperfüzyon grubu ile iskemi/reperfüzyon + ketoprofen grubu arasında anlamlı farklılık olduğu gösterilmiştir. (p=0,003, p=0,029). Serum malondialdehid ve doku malondialdehid değerleri kontrol, iskemi/reperfüzyon, iskemi/reperfüzyon+ketoprofen grupları karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmasa da özellikle iskemi/reperfüzyon ve iskemi/reperfüzyon + ketoprofen grupları doku malondialdehid değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlıya yakın değerler elde edilmiştir. (p=0,052). Histopatolojik olarak kas lifi düzensizliği, hemoraji ve inflamatuvar hücre artışı açısından iskemi/reperfüzyon + ketoprofen grubunda inflamasyon ve hemorajinin azaldığı ve gruplar arası istatistiksel açıdan sonuçlar anlamlı bulunmuştur. (p=0,013, p=0, p=0,005) Çalışmamızda biyokimyasal ve histopatolojik veriler literatür ile uyumludur. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda bir NSAİİ olan Ketoprofen'in iskelet kası iskemi/reperfüzyon hasarında olumlu etkileri ve iskemi/reperfüzyon hasarında faydalı katkıları olduğu bulundu. Bu bulguların tam olarak ortaya konması ve pratikte kullanılabilmesi için daha geniş deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ischemia/reperfusion injury in skeletal muscles can be fixed byantioxidant agents which binds free oxygen radicals. Non-steroidal anti-inflammatory drugs are the most widely used agents for this purpose, due to their analgesic and anti-inflammatory effects. Aim of this study is to investigate the effects of Ketoprofen, which is a non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID), on oxidative stress and changes in histopathology of the skeletal muscle (gastrocnemius muscle) seen after unilaterally clamping of femoral artery and femoral vein. Materials and Methods: 21 SpraqueDawley breed female rats were used in this study. Rats were divided into three groups, each consisted of seven rats, as follows: Group 1 (control), Group 2 (ischemia/reperfusion), Group 3 (ischemia/reperfusion + Ketoprofen). Via intraperitoneal route anesthesia with ketamine HCl 60mg/kg + xylazineHCl 10mg/kg was administered to all rats at the end offasting for 12 hours. Following aseptic skin preparation, femoral artery and vein were dissected in right hind limbafter passing through cutaneous and subcutaneous tissues. Ischemia was achieved by tourniqueting femoral artery and vein with non-traumatic surgical vessel loop. 60 minutes of revascularization was performed right after 120 minutes of ischemia. In ischemia/reperfusion + Ketoprofen group a dose of 25mg/kg Ketoprofen was administered intraperitoneally on the 60th and 90th minutes of ischemia period. Then blood and right hind limb gastrocnemius muscle samples were obtained. Superoxide dismutase andmalondialdehyde levels were studied biochemically in the serum and gastrocnemius muscle tissue samples whereas muscle fiber irregularity, hemorrhage and increase of inflammatory cells were studied in gastrocnemius muscle samples. IBM SPSS Statistics version 22 for Windows 10.0 was assigned for the evaluation of statistical analysis. One-way ANOVA test was conducted to determine the significant differences between the groups regarding the biochemical and histopathological findings. When studying the difference in-between groups, Scheffe Multiple Comparison test was used to reveal which groups resulted in the significance. P value below 0.05 was considered as statistically significant. Results: A significant difference was observed between ischemia/reperfusion group and ischemia/reperfusion + Ketoprofen group regarding the serum superoxide dismutase and tissue superoxide dismutase levels (p=0.003, p=0.029). Even though no difference was noted between control, ischemia/reperfusion and ischemia/reperfusion + Ketoprofen groups when they were compared regarding serum malondialdehyde and tissue malondialdehyde levels; a close to significance result was seen especially between ischemia/reperfusion and ischemia/reperfusion + Ketoprofen groups when tissue malondialdehyde levels were taken into account (p=0.052). In histopathological evaluation findings about muscle fiber irregularity, hemorrhage and increase in inflammatory cell counts inflammation and hemorrhage were found to decrease in ischemia/reperfusion + Ketoprofen group; and also there was a significant difference between the groups (p=0.013, p=0, p=0.005). Those biochemical and histopathological findings of our study are consistent with the literature. Conclusion: As a result; in our study Ketoprofen, an NSAID, was found to have favorable effects on skeletal muscle ischemia/reperfusion injury and was shown to be useful in ischemia/reperfusion injury. More experimental studies and clinical trials are needed to reveal these findings and to adapt in clinical practice.