Premenopozal ve postmenopozal dönemde endometrial kalınlık artışı tespit edilen hastalardan alınan endometrial biyopsi örneklerinin histopatolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision of histopathologic sample results of patients detected increase in endometrial thickness during premenopausal and postmenopausal period
  1. Tez No: 440450
  2. Yazar: SEHER ARSLAN ÇATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASKER ZEKİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine Aralık 2014- Ocak 2016 tarihleri arasında başvuran TVS ile değerlendirilip endometrial kalınlık artışı olan(premenopozal>12 mm, postmenopozal>4 mm) premenopozal ve postmenopozal 240 kadın hastadaendometrial patolojilerin tanıdaki önemini araştırmak, histopatolojik bulguların dağılımını göstermek amacı ile yapıldı. Endometrial kalınlık artışı olan jinekolojik hastaların tamamı çalışmaya dahil edildi ve endometrial biyopsi alındı.Bu hastaların 107(%44.6)'si postmenopozal dönemde iken 133(%55,4) kişi premenopozal dönemde idi. Alınan tüm patolojilerin %70,1'i anormal olarak değerlendirildi. Postmenopozal dönemde bu hız %80, premenopozal dönemde ise %63,7 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the importance for diagnosis and to evaluate the distribution of histopathological findings among 240 premenopausal and postmenopausal women with increased endometrial thickness determined by transvaginal ultrasonograpgy (premenopausal>12mm, postmenopausal>4 mm), in whom admitted to Gaziosmanpaşa University Health Research and Application Hospital Obstetrics and Gynecology policlinics between December 2014 and January 2016. All of the gynecological patients with increased endometrial thickness were included in the study and endometrial biopsies were taken.Of these patients, 107 (44,6%) were in postmenopausal period while 133(55,4%) were premenopausal. 70,1% of all received samples were considered abnormal pathology. This rate was 80% in postmenopausal, in the premenopausal period was found to be 63,7%.