Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi acil servisinde 2013-2014 ve 2014-2015 kış mevsiminde ınfluenza benzeri hastalık tanısı ile yatan hastalarda ınfluenza ve diğer solunum viruslarının araştırılması
Investigation of influenza and other respiratory viruses in patients hospitalized with influenza like illness in the emergency department of Gazi University Hospital in 2013-2014 and 2014-2015 winter seasons
- Tez No: 440457
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamızda, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis'inde en az 24 saat yatan hastalarda, yatış ICD-10 tanı kodlarına göre tarama yapılarak toplum kökenli ILI (influenza benzeri hastalık) olguları tespit edildi. Bu olgulardan nazofaringeal/faringeal sürüntü örnekleri alınarak PCR metoduyla influenza ve influenza dışı solunum yolu virusları araştırıldı. Çalışmamız 2013-2014 ve 2014-2015 influenza mevsimlerinde aktif sürveyans yoluyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 111 ILI olgusu alındı. Bu hastaların 33'ünde toplam 38 viral etken saptandı. 2013-2014 influenza mevsiminde yedi hastada influenza A(H3N2), bir hastada adenovirus, iki hastada parainfluenza virus, dört hastada coronavirus 229E, bir hastada HMPV, bir hastada influenza A(H3N2) ve adenovirus, bir hastada coronavirus 229E ve adenovirus, iki hastada coronavirus 229E ve HMPV, bir hastada coronavirus 229E ve RSV saptandı. 2014-2015 influenza mevsiminde ise üç hastada influenza A(H1N1), beş hastada influenza B, üç hastada coronavirus OC43, iki hastada adenovirus ve bir hastada rhinovirus saptandı. Coronavirus en sık saptanan influenza dışı viral etkendi. ILI olgularının çoğunda viral etken saptanmazken influenza dışı viral etkenlerin, ILI olgularına katkısının influenzadan daha fazla olduğu görüldü. Influenza sürveyans çalışmalarında kullanılan hastane kabul ve taburculuk tanılarının gerçek influenza olgularını saptama gücünün düşük olduğu gözlemlendi. çalışmaya alınan hastaların %68'i 65 yaş üzerindeydi ve %85'inde eşlik eden kronik hastalık vardı. Aşılanma oranı düşüktü (%20). Tanı anında antibakteriyel tedavi başlanma oranı %94 ve antiviral başlanma oranı %26'ydı.
Özet (Çeviri)
In our study, community acquired ILI (influenza like illness) cases hospitalized for at least 24 hours in the Emergency Room in Gazi University Faculty of Medicine were detected by screening according to hospital admission ICD-10 codes. Influenza and other respiratory viruses were investigated in the nasopharyngeal /pharyngeal specimens of these cases by PCR method. Our study was carried out in 2013-2014 and 2014-2015 influenza seasons through active surveillance. 111 ILI cases were admitted in the study. 38 viruses were detected in 33 of 111 cases. We detected influenza A(H3N2) in seven patients, adenovirus in one patient, parainfluenza virus in two patients, coronavirus 229E in four patients, HMPV in one patient, influenza A(H3N2) and adenovirus together in one patient, coronavirus 229E and adenovirus together in a patient, coronavirus 229E and HMPV together in two patients, coronavirus 229E and RSV together in one patient in the 2013-2014 influenza season. We detected influenza A(H1N1) in three patients, influenza B in five patients, coronavirus OC43 in three patients, adenovirus in two patients and rhinovirus in one patient in the 2014-2015 influenza season. Coronavirus was the most frequent non-influenza viral agent. It was observed that there was no viral agent in the majority of ILI cases and non-influenza viral agents contributed to the ILI cases more than influenza. The power of hospital admission and discharge ICD 10 codes used in the surveillance studies in detecting real influenza cases was low. 68% of patients in the study were over 65 years old and 85% had an underlying chronic disease. Vaccination rate was low (20%). Antibacterial and antiviral treatment rates at the time of diagnosis were 94% and 26% accordingly.