Solunum yolu enfeksiyonlarında viral patojenler ve mevsimsel dağılımı
Viral pathogens and seasonal distribution in the acute respiratory tract infection
- Tez No: 440460
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Solunum yolu enfeksiyonları tüm dünyada önemli derecede morbidite ve motaliteye neden olurlar ve bu nedenle global sağlık sorunu haline gelmiştir. Tüm dünyada virüslar önde gelen solunum yolu enfeksiyonu etkenlerindendirler. İnsanlardaki solunum yolu hastalıklarında etken virüslar sııklıkla insan respiratuar virüsü (HRSV A/B), insan parainfluenza virüsü (HPIV), influenza A virüs (FLUAV) ve influenza B virüs (FLUBV), insan adenovirüs (HAdV), insan koronavirüs (HCoV), insan rinovirüs (RV), insan metapnömovirüs (HMPV A/B), ve insan bokavirüs (HBoV), insan enterovirüs (EV), insan parechovirüsdur (HPeV) . Bu çalışmada solunum yolu enfeksiyonlarında viral patojenlerin saptanması ve mevsimsel dağılımının araştırılması amaçlanmıştır. Virüsler mültipleks PCR yöntemi ile araştırılmıştır. 2014,2015,2016 mayıs sonu tarihleri arasında 561 hastada 705virüs saptanmış olup, üst solunum yollarında etkenlerin çoğunlukla virüs olduğu ve enfeksiyonların ise kış ve ilkbahar aylarında daha sık görüldüğü anlaşılmıştır. En sık rastlanan etken HRSV A/B olmuştur. ÜSYE'de viral etkenlerin saptanması gereksiz antibiyotik kullanımını engelleyecektir.
Özet (Çeviri)
Respiratory infections cause a significant morbidity and mortality worldwide and this have made these infections a global health concern. Viruses are the leading causes of respiratory disease throughout the world. Causative agents of respiratory disease in humans include human respiratory syncytial virus (HRSV A/B), human parainfluenza virus (HPIV), influenza A virus (FLUAV) and influenza B virus (FLUBV), human adenovirus (HAdV), human coronavirus (HCoV), human rhinovirus (RV), human metapneumovirus (HMPV A/B), and human bocavirus (HBoV),human entero virus (EV), human parecho virus (HPeV), have been detected in patients with respiratory infection. Between the years 2014, 2015 and May 2016 we are found 705 viruses in 561 patients includingall age groups. In this study we observed tahat HRSV A/B virusesare the most common viruses that causes upper respiratory tract infections in winter and spring.