Beden eğitimi öğretmenlerinin futbol taraftarlığı ile ilgili davranışlarının incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Examining the football supporter behaviour of the physical education teachers (Kahramanmaraş province example)
- Tez No: 440459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmenlerine Spor Taraftarlığı Özdeşleşme Ölçeği (STÖÖ) içeren bir anket uygulanarak, tuttuğu takım ile özdeşleşme düzeyleri; futboldaki taraftarlığa, fair playe ve şiddete bakış açılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin Cronbach Alfa değeri 0,89 olarak bulunmuş ve bu değerin yeterli olduğu kabul edilmiştir. Araştırma, betimsel ve anket uygulama çalışması şeklinde yürütülmüştür. Evren'i Kahramanmaraş'ta MEB'e bağlı ortaokul ve liselerde görev yapan 514 beden eğitimi öğretmeni, örneklemi ise, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 271 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Kullanılan veri toplama aracı 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir seviyesi, öğrenim durumu, spor yaşantısı, mesleki ve taraftarlık bilgilerini içeren 20 soru, ikinci bölümde, 18 soru (taraftar olmaya etki eden unsurları içeren 14 soru ve şiddet ile fair-play ifadelerine yaklaşımları hakkında 4 soru), üçüncü bölümde ise, "Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeğindeki 7 soru olmak üzere anketimizde toplam 45 soru yer almıştır. Araştırma sonucunda beden eğitimi öğretmenlerinde, erkeklerde bayanlara ve erken yaşta taraftar (1-5 yaş arası) olanların geç yaşlarda (16-20 yaş arası) taraftar olanlara göre, özdeşleşme düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Hiç spor yapmayanların haftada 2-3 kez spor yapanlara göre, özdeşleşme düzeylerinin daha düşük olduğu ortaya konulmuştur. Tuttukları takım dışında başka takımı da tutmaları ile takımlarıyla özdeşleşme düzeyleri arasında ve ayrıca herhangi bir takım taraftarı olmayan öğrencilerinin kendi tuttuğu takımının taraftarı olmasını isteyenler ile istemeyenler arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan, medeni durumlar, gelir düzeyleri, mesleki kıdem ve taraftarı olduğu futbol takımlarına göre takımlarıyla özdeşleşme düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığı sonuçları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a questionnaire including Sport Spectator Identification Scale (SSIS) was applied to the physical education teachers to find out their identification levels with the teams they support, and their perspective to spectatorship, fair play and violence in football. Cronbach's Alpha value of the scale used in the study was found as 0.89 and has been accepted that this value is adequate. The research was carried out as descriptive and survey work. Universe is formed by 514 physical education teachers working in secondary and high schools of Ministry of Education in Kahramanmaraş, whereas the sample is formed by 271 physical education teachers who agreed to participate voluntarily in the study. The data collection instrument used consists of 3 parts. The first part consists of 20 questions including age, gender, marital status, income level, education, sport life, vocational and spectatorship information. Second part includes 18 questions in total (14 questions including the factors of being a spectator and 4 questions on their approach to the violence and fair play concepts). The third part consists of 7 questions including Sport Spectator Identification Scale(SSIS)and we totally asked 45 questions in the questionnaire. As a result, it was determined that males had more identification with their team than female ones and supporters at an early age (1-5 years) have higher level of identification with their team than the ones at the later age (between 16-20 years). It is pointed out that those who never do sports have lower identification level than the ones 2-3 times a week. It was pointed out that there was a remarkable difference between supporting the team aside from their original team and the level of identification with their team and also between the teachers who desire and don't desire their teams supported by the students who don't support any team. On the other hand, it is concluded that there is no significant difference in the level of identification of the team supported with marital status, income level and seniority.