Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencileri ile diğer üniversite öğrencilerinin problem çözme becerisi açısından karşılaştırılması
The comparison of problem solving skills of school of physical edication and sport students and other university students
- Tez No: 440471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPASLAN GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri ile diğer üniversite öğrencilerinin problem çözme becerilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan 128, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 162, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü'nden 104 olmak üzere toplam 394 öğrenci katılmıştır. Öğrencilere Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Envanteri”(PÇE) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 21.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Gruplar arasındaki farklılığı ortaya koymak için ANOVA testi yapılmıştır. Araştırmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre cinsiyet değişkeni ile problem çözme becerisi arasında erkekler lehine anlamlılık bulunmuştur (p0,05). Bölüm değişkeni açısından problem çözme becerisi düzeyleri incelendiğinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencileri arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri lehine anlamlılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the problem solving ability of the students of High School of Physical Education and sport and of the other university students. Totally 394 students, who consist of 128 students from High School of Physical Education and sport, 162 students from Faculty of Economics and Administrative Sciences and 104 students from Tourism and Hospitality Management, participated in the study. Students were applied ''Problem Solving Inventory'' (PSI) that was developed by Heppner and Petersen (1982). SPSS 21.0 statistical package was used so as to evaluate the data and to find the values that were calculated. The data were summarised giving the average and standard deviation. ANOVA test was performed to show the difference between the groups. Error level was taken as 0.05 in the study. According to the data obtained in the study, a significance was found on behalf of the men between the gender factor and problem solving (p0,05). When the levels of problem solving ability were searched in terms of department factors, a significance was found on behalf of the students of Faculty of Economics and Administrative Sciences compared to the students of Tourism and Hospitality Management (p0,05).