D-vitaminin meme kanseri hücrelerinde mikro rna üzerine etkisi
The effect of vitamin D on micro-RNA levels in breast cancer cells
- Tez No: 440480
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Vitamin D'nin aktif olan formu (1,25(OH)2D3) kalsiyum metabolizmasını düzenlemesinin yanısıra hücrenin proliferasyon, diferansiasyonunun düzenlenmesi gibi birçok fonksiyona da sahiptir. Bu fizyolojilerde oluşabilecek bozukluklar sonucunda aralarında kanser, osteoartrit, diabet gibi birçok hastalıkla da ilintili olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, MCF7 insan meme kanseri hücresi miRNA'ları profilleri üzerine D-Vitamini uygulamasının etkilerini incelemektedir. Çalışmamızda, MCF-7 hücreleri D-vitaminin farklı saatlerde (2, 4, 6, 24 ve 48) ile tek dozda (140 uM) muamele edildi. Daha sonra total RNA, Roche yüksek saf miRNA İzolasyon Kiti (Roche Diagnostics) kullanarak izole edildi ve hücre lizatlarından cDNA sentezlendi. Gerçek zamanlı qPCR için 84 adet miRNA ekspresyonu, BioMarkTM 96,96 Dynamic Array (Fluidigm Corporation) ile saptanmıştır. İstatistiksel analiz Biogazelle en qase Plus 2,0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Göreceli gen ekspresyonu değerlerinin tayini 2-ΔΔCt yöntemi (numunenin normalize edilmiş Ct (eşik döngüsü ) değeri- kontrolün normalize edilmiş Ct değeri) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The active form of vitamin D (1,25 (OH)2D3) as well as the regulation of calcium metabolism, cell proliferation, it also has many functions, such as regulation of differentiation. These physiological disorders may occur as a result of including cancer, osteoarthritis, diabetes as are known to be associated with many diseases. This study examines the effect of Vitamin D treatment on MCF7 human breast cancer cells miRNAs. profiles. In our study, MCF-7 cells at different times of vitamin D (2, 4, 6, 24 and 48) with a single dose (140 uM) were treated. Then total RNA was isolated by using Roche High Pure miRNA Isolation Kit (Roche Diagnostics) and cDNA was synthesized from cell lysates. The expressions of 84 miRNAs were determined by The BioMarkTM 96.96 Dynamic Array (Fluidigm Corporation) for real-time qPCR. Statistical analysis was performed using the Biogazelle's qbase PLUS 2.0 software. Determinations of relative gene expression values were carried out by using the 2-∆∆Ct method (normalized threshold cycle (Ct) value of sample minus normalized Ct value of control).