Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri ile problem çözme becerilerinin tespiti
Determination of physical education and sports school students' aggression levels and problem solving skills
- Tez No: 440501
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri ile problem çözme becerilerini tespit etmek, saldırganlık davranışlarını çeşitli değişkenler açısından araştırarak sporun saldırganlık davranışları ve problem çözme becerileriyle olan ilişkisini tüm boyutlarıyla ortaya koyabilmektir. Araştırma betimsel çalışma yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma grubunu 2015-2016 Eğitim-Öğretim döneminde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören toplam 550 öğrenciden 336 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak İpek İlter (Kiper) tarafından geliştirilen“Saldırganlık Envanteri”(Kiper 1984) ve Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından gerçekleştirilen“Problem Çözme Envanteri”ve öğrencilerin kişisel özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ölçümlerin normal dağılıma uygun olup olmadığını belirlemek için tek örneklem Kolmogorov Smirnov Testi uygulanmış; normal dağılımlar için T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), testi gruplar arası farkı belirleyebilmek için de Tukey Testi kullanılmıştır. Normal olmayan dağılımlar için Kruskal Wallis-H, Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinde“Genel Saldırganlık ve Saldırganlık”alt boyutlarından“Yıkıcı Saldırganlık, Atılgan Saldırganlık, Edilgen Saldırganlık”alt boyutlarına ilişkin puan ortalamalarının; cinsiyet, medeni durum, anne eğitim durumu, izledikleri TV programı, izledikleri film türü değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Ancak yaş, baba eğitim durumu, aile gelir durumu, aylık öğrenim gider durumu, sınıf, öğrenim gördüğü bölüm, yaşamının çoğunu geçirdiği yer, lise öğrenimini spor içerikli bir eğitim kurumunda tamamlama, aktif spor yapma, spor yapma düzeyi, spor türü (bireysel-takım) ve boş zamanlarını değerlendirme değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Diğer yandan öğrencilerin Problem çözme becerilerinde“Genel Olarak Problem Çözme”alt boyutlarına ve toplam puanına ilişkin ortalama ve standart sapma değerlerinde Aceleci Yaklaşım, Düşünen Yaklaşım, Kaçıngan Yaklaşım, Değerlendirici Yaklaşım, Kendine Güvenli Yaklaşım; Planlı Yaklaşım değerlerine ilişkin cinsiyet, yaş, medeni durum, anne eğitim durumu, izledikleri film türü değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Ancak“Problem Çözme Becerisi”alt boyutlarına ve toplamına ait puan ortalamalarının; baba eğitim durumu, aile gelir durumu, aylık öğrenim gider durumu, sınıf, öğrenim gördüğü bölüm, yaşamının çoğunu geçirdiği yer, lise öğrenimini spor içerikli bir eğitim kurumunda tamamlama, spor yapma düzeyi, aktif spor yapma, spor türü (bireysel-takım), boş zamanlarını değerlendirme ve izledikleri TV programı değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin saldırganlık boyutlarının düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin orta düzeye yakın problem çözme becerilerine sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the Physical Education and Sports School students' problem solving skills and their levels of aggression and to understand their aggressive behaviors and causes and to reveal all aspects of the relationship between sports and aggressive behaviors and problem-solving skills by examining them in terms of various variables. It was completed using the descriptive method. The research group consisted of 336 out of the total number of 550 students who studied at the School of Physical Education and Sports in Karamanoğlu Mehmetbey University during the 2015-2016 academic year.“Aggressiveness Inventory”developed by Ipek ILTER (Kiper 1984) as data collection tool and“Problem Solving Inventory”developed by Heppner and Petersen (1982) , adapted to Turkish by Sahin, Sahin and Heppner (1993) and in order to ascertain the personal characteristics of the participants,“Personal Information Form”developed by the researcher himself were used. The One Sample Test of Kolmogorov Smirnov was applied in order to determine whether measurements were suitable for the Normal Dispersion. T-Test and The One-way Analysis of Variance (ANOVA) were used for The Normal Dispersion and The Tukey Test was used in order to determine the difference between the groups. Kruskal Wallis-H and Mann Whitney-U test were used for non-normal dispersions. No meaningful differentiations were found in terms of the variables of gender, marital status, mother's educational level, student's monthly income, TV programs and type of movies they watch in the average points from the subdimensions of“General Aggression and Aggression”to the subdimensions of“Destructive Aggression, Active Aggression, Passive Aggression”in the aggression levels of the Physical Education and Sports School students.However, some meaningful differentiations were found in terms of the variables of age, father's educational level, family income level, monthly educational expenditure, class, the department they study, the place they have mostly spent their life in, attending a high school of sports, doing sports actively, the level of doing sports, type of sports (team-individual) and how they spend their free time. On the other hand, no meaningful differentiatons were found in terms of the variables of gender, age, marital status, mother's educational status, type of movies they watch related with the values of Rushing Approach, Thinking Approach, Avoidant Approach, Critical Approach, Self-Confident Approach, Planful Approach in terms of the average and Standard deviation values in the students' Problem Solving Skills in the subdimension of“General Problem Solving”and the total points. However, some meaningful differentiations of the subdimension of“Problem Solving Skills”and the average points of the total were found in terms of the variables of age, father's educational level, family income level, monthly educational expenditure, class, the department they study, the place they have mostly spent their life in, attending a high school of sports, doing sports actively, the level of doing sports, type of sports (team-individual), how they spend their free time and the TV programs they watch. According to the research results, the students' aggression levels are low and they have problem solving skills close to the medium level.