Futbolda penaltı vuruşunun kinematiği: Kaleci faktörünün etkisi
Kinematic analysis of penalty kick in soccer: Effect of goalkeeper factor
  1. Tez No: 440503
  2. Yazar: ASIM TUNÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL HARBİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı futbolda penaltı vuruşu sırasında kaleci faktörünün vuruşun kinematikleri üzerine olan etkisini göstermekti. Araştırmaya profesyonel futbol oynamış 5 futbolcu ve 1 kaleci gönüllü olarak katılmıştır. Belirlenen hedeflere kalecili ve kalecisiz yapılan isabetli penaltı vuruşları 2 adet kamera (Phatron, SA3, 120K, Japonya) kullanılarak kaydedildi. Penaltılar saniyede 2000 kare görüntü yakalayacak hızda kayıt yaptı. Kalecili ve kalecisiz vuruşlar ile temas öncesi ve sonrası arasındaki farklılıklar tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi (ANOVA) ile karşılaştırıldı. Çalışmada topun ve vuruş bacağının üç boyutlu doğrusal hızı ile vuruş bacağının açısal kinematikleri dijitize programı (HUBAG, Hacettepe Üniversitesi Biyomekanik Araştırma Grubu) kullanılarak elde edildi. Antropometrik noktaların hızlarında kalecili-kalecisiz vuruşlar açısından farklılık bulunmazken, hedefler açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Vuruş bacağı üye kütle merkezlerinin 3 eksende doğrusal hızlarında kalecili ve kalecisiz vuruşlar açısından anlamlı farklılık bulunmazken, alt bacak ve ayak üyelerinin doğrusal hızlarında hedef faktörlerine göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Alt bacak ve ayak üyelerin kütle merkezlerinin topa temas öncesi öne doğrusal hızı topa temas sonrasından yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the effects on the kicking kinematics of goalkeeper factor during the penalty kicking in soccer. Five professional players and one goalkeeper voluntarily participated in the study. Accurate penalty shots to fixed targets without and with goalkeeper in goalpost were recorded using two high speed cameras (Phatron, SA3, 120K, Japan). The cameras were set to record operating at 2000 fields per second the penalties. Differences between penalty shots performed without and with goalkeeper were compared using a repeated measures analysis of variance (ANOVA). In this study, 3-dimensional linear velocity of the ball and anthropometric points in kicking leg, and the angular kinematics of kicking leg were digitized by using (HUBAG, Hacettepe University Biomechanic Research Group).