Akut kadmiyum toksikasyonu oluşturulan ratlarda quercetinin bazı kan parametreleri ile antioksidan sistem üzerine etkisi
The effects of quercetin on antioxidant system and some blood parameters at acut cadmium toxicity of rats
- Tez No: 440512
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada akut kadmiyum toksikasyonuna maruz kalan ratlarda quercetinin bazı kan parametreleri ile antioksidan sistem üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda canlı ağırlıkları birbirine yakın olarak seçilmiş 30 adet yetişkin erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Çalışmada kullanılan hayvanlar Kontrol grubu (K), Kadmiyum grubu (Cd), Quercetin grubu (Q) ve Kadmiyum + Quercetin grubu (CdQ) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Denemede kullanılan hayvanlar deneme periyodu süresince standart sıçan yemi ile adlibitum olarak beslendi. Kontrol grubunda yer alan ratlarda herhangi bir uygulama yapılmadı. Cd grubunda yer alan ratlara 3 gün boyunca 4 mg/kg/canlı ağırlık/gün dozunda kadmiyum klorür (CdCl2) subkutan olarak uygulanırken, Q ve CdQ grubundaki ratlara ise 50 mg/kg/canlı ağırlık/gün dozunda quercetin intraperitonal olarak yine 3 gün boyunca enjekte edildi. Deneme sonunda deneme gruplarındaki deneklerden alınan kan örneklerinden elde edilen serum ve plazma örneklerinde SOD, MDA, GSH, katalaz, ALT, AST, GGT, total protein ve albümin düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the effects of quercetin on antioxidant system and some blood parameters in rats exposed to acute cadmium toxicity. For this aim, 30 adult male wistar rats, whose weights were similar to each other, were used. Experimental animals were divided into four groups as Control (C), Cadmium (Cd), Quercetin (Q) and Cadmium+Quercetin (Cd+Q). All experimental animals were fed with standart rat food ad libitum during test. There was no application was done on control group. Cadmium chloride (CdCl2) was subcutanly injected (4 mg/kg/day) to Cd and Cd+Q groups for 3 days. At the same time, Quercetin (50 mg/kg/day) was also injected intraperitoneally to Q and Cd+Q groups for 3 days. At the and of the study, the levels of serum and plasma SOD, MDA, GSH, katalaz, ALT, AST, GGT, total protein and albumin was determined.