Kadmiyum sülfat (CdSO4H2O) metal tuzunun ot sazanı (Etenopharyngodan idellus val. 1884) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 76124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
KADMİYUM SÜLFAT (CdS04.H20) METAL TUZUNUN OT SAZANI (Ctenopharyngodon idellus Val., 1844) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Emre YORULMAZLAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Eylül 1998) ÖZET Bu araştırmada endüstriyel faaliyetlerde kullanılan ve metal tuzlarından olan kadmiyum sülfatın (CdSO4H2O) ot sazanı {Ctenopharyngodon idellus Val., 1844) yavruları üzerinde 96 saatlik LC50 değeri tespit edilmiştir. Denemeler iki seri halinde planlanmış ve toplam 120 ot sazan bireyi kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca kadmiyum sülfatın farklı konsantrasyonunda ot sazanı bireylerindeki davranış değişimleri tespit edilmiştir. Denemelerden elde edilen bulgular istatistik! olarak probit analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve ot sazanı bireylerinde 96 saatlik LC50 değeri 9.42 mg/lt olarak hesaplanmıştır. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Biyodeney, letal konsantrasyon, kadmiyum, su kirlenmesi, tatlı su balığında ağır metalin toksik etkisi, su toksisitesi, letal sınırlar, toksik ölçüm. Sayfa Adedi : 41 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF ACUTE TOXICITY AND BEHAVIORAL CHANGES OF CADMIUM SULFATE (CdS04.H20) METAL SALT ON THE GRASS CARP (Ctenopharyngodon idellus Val., 1844) (M. Sc. Thesis) Emre YORULMAZLAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1998 ABSTRACT In this study 96 hours LC50 values of CdSO4H2O which is a metal salt and used in industrial activites were determined for grass carp {Ctenopharyngodon idellus Val, 1844) fries. The experiment were planned in 2 series and totally 120 grass carp individuals were used. In this study the static method of aquatic toxicity testing was employed. In addition, behavioral changes of grass carp individuals at different concentrations of CdSO4H2O were determined. The results of the experiments were evaluated by the Probit Analysis Method statistically and 96 hours LC50 values for grass carp individuals were calculated as 9.42 mg/lt. Science code : 401.01.06 KeyWords : Bioassay, Lethal concentrations, Cd, Water pollution, Toxic effects of heavy metals on fresh water fish, aquatic toxicity, Lethal limits, toxicity testing. Page number : 41 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL