Kadmiyum klorür (CdCl2.H2O) metal tuzunun su kurbağaları (rana ridibunda pallas, 1771) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
Investigation of acute toxicity and behavioral changes of cadmium chlorur (CdCl2.H2O) metal salt on water frog (rana ridibunda pallas, 1771)
- Tez No: 93541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
KADMİYUM KLORÜR (CdCl2. H20) METAL TUZUNUN SU KURBAĞALARI (Rana ridibunda Pallas, 1771) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTHULMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Mahmut SELVİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu araştırmada endüstri alanlarında kullanılan ve bir metal tuzu olan kadmiyum klorürün (CdCl2. H20) su kurbağalan (Rana ridibunda Pallas, 1771) üzerinde 96 saatlik LC5o değeri saptanmıştır. Denemeler iki seri halinde planlanmış ve toplam 140 su kurbağası kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca kadmiyum klorür metal tuzunun her bir konsantrasyonunda su kurbağalarının davranış değişimleri tesbit edilmiştir. Kadmiyum klorür denemesinde elde edilen bulgular istatistiki olarak Probit Analiz Yöntemi ile değerlendirilmiş ve su kurbağa bireylerinde 96 saatlik LC50 değeri 51,1589 mg/1 olarak bulunmuştur. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Biyodeney, LC50, akut toksisite, kadmiyum, kadmiyum klorür, Rana ridibunda Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL ^2£SIKÛĞRn,w w*»** D0KUMAWTA5Y0N MERKEZİ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ACUTE TOXICITY AND BEHAVIORAL CHANGES OF CADMIUM CHLORUR (CdCl2. H20) METAL SALT ON WATER FROG (Rana ridibunda Pallas, 1771) (M. Sc. Thesis) Mahmut SELVİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT In this study 96 hours LC50 value of cadmium chlorur (CdCl2. H20) which is a metal salt and used in industrial areas was determined for water frog {Rana ridibunda, Pallas, 1771). The experiments were planned in two series and a total of 140 water frogs were used. The static test method of acute toxicity test was employed in this study. In addition, behavioral changes in the water frog was determined for each cadmium chlorur metal salt concentration for the individuals. Data obtained from the cadmium chlorur investigation were evaluated using the Probit Analysis Statistical Method and the 96 hours LC50 value for water frog individuals was calculated to be 51.1589 mg/1. Science code : 401.01.06 Keywords : Bioassay, LC50, acute toxicity, cadmium, cadmium chlorur, Rana ridibunda Number of pages : 55 Thesis advisor : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL