Le fort L osteotomide iki farklı pterigomaksiller yaklaşımın ilişkili kemik dokular üzerine gerinim değerlerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental evaluation of strain values of two different approaches to pterygomaxillary on related bony tissues in le fort L osteotomy
  1. Tez No: 440516
  2. Yazar: YUSUF BUĞRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DOLANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Le Fort I osteotomi rutin olarak kullanılan bir ortognatik cerrahi prosedürüdür. Bu osteotomi nadir olmakla birlikte komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Özellike operasyonun pterigomaksiller birleşimin ayrılması kısmı kritiktir. Bildirilen bir çok komplikasyon bu safhada görülmüştür. Pterigomaksiller birleşimin ayrılması için birçok teknik tanımlamıştır. Literatürde bu birleşimin ayrılmadan maksillanın mobilizasyonunu savunan araştırmacılar olduğu kadar birleşimi osteotomize etmeden ayırmanın yollarını arayan yazarlar da vardır. Bu çalışmanın amacı pterigomaksiller birleşimin ayrılmadığı ya da osteotomize edilmeden tamamen ayrıldığı durumlarda ilişkili kemikler üzerine gelen gerinim değerlerini incelemek komplikasyon ihtimalleri üzerine çıkarımlarda bulunmaktır. Bir kuru kafanın tomografisi çekilip ardından bu verilerle üç boyutlu yazıcı vasıtasıyla kafa modelleri oluşturulmuştur. Bu modeller üzerinde standart Le Fort I ostetomileri yapılmış, örnekler iki gruba ayrılmıştır. A grubunda modellerde pterigomaksiller ayrılma yapılmazken B grubunda karbon separe yardımıyla birleşim ayrılmıştır. Her iki grupta da modeller üzerine, simetrik olmak üzere, medial pterigoid, lateral pterigoid ve sfenoid kemiklere gerinim ölçmek üzere gerinim ölçerler yapıştırılmıştır. Modeller özel olarak üretilen bir çerçeve ile baş aşağı olacak şekilde çekme testi cihazına bağlanmışlardır. Cihaz 10 mm/dk hıza ayarlanmış ve her örnekte maksilla bu hızda çekilmiştir. Çekme işlemi sırasında meydana gelen gerinimler gerinim ölçerler aracılığı ile bir yükseltme devresine aktarılmış, ardından bir bilgisayar programı ile kaydedilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, maksillanın mobilizasyonu aşaması için her iki grup arasında gerinim değerleri açısından fark olmadığı bulunmuş ve her iki yaklaşımın da major komplikasyon oluşturma potansiyelinin benzer olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Le Fort I osteotomy is a routine procedure of orthognathic surgery. This osteotomy rarely can end up with complications. Especially, the seperation of pterygomaxillary junction is critical. Most of the complications have been seen in that stage of surgery. Multiple techniques have been identified for the seperation of pterygomaxillary junction. As much as a group of authors argue downfacture of the maxilla without separating pterygomaxillary junction, another group of authors argue separating the junction without osteotomy. The main purpose of this study is to examine strain values on related bones in circumstances of non-separated pterygomaxillary junction or completely separated without osteotomy also is to make inferences over possibility of complications. The data, which had gathered from CT scan of a skull, was used for making skull models with a 3D printer. Le fort I osteotomies have applied on these models and samples separated as two groups. While pterygomaxillary separation has not been applied on group A, junction has separated with a carbon cut-off wheel on group B. Strain gauges have been attached to medial pterygoid, lateral pterygoid and sphenoid bones to measure strain. This method applied on both groups symmetrically. The models have been fastened to pulling test device in upside down position with a frame, which is custom-engineered. The device has adjusted to 10 mm/min all maxillas have pulled with that speed. The strains, which occurred in tests, have been transferred to amplifier circuit over strain gauges, after it, that information has been recorded with a computer programme. When the results were examined, no difference between strain values has been found within two groups. Incidence of major complications of both approaches looks similar to each other.