Bağımsız denetçi bağımsızlığının etik ilkeler çerçevesinde incelenmesi
A review of independent auditor's independency in terms of ethical rules
- Tez No: 440531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler finansal tablolara olan ilgiyi ulusal sınırlardan uluslararası alana taşımıştır. Özellikle, küreselleşmenin etkisiyle işletmelerin finansal durumlarına ilişkin güvenilir bilgiye olan gereksinim artarak bağımsız denetimi dünya ekonomisinde önemli bir boyuta getirmiştir. İşletmelerin hazırladıkları finansal tabloların bağımsız denetimden geçmiş olması, bu bilgileri kullanacak olan taraflar açısından önem arz etmektedir. Bağımsız denetim sayesinde söz konusu finansal tabloların güvenilirliği arttırılarak, bu bilgileri kullanacak olan finansal tablo kullanıcılarının daha etkin ve doğru kararlar vermeleri amaçlanmaktadır. Dünya çapında yaşanan finansal skandallar, bağımsızlık ve etik konusu üzerinde önemli kopuşlar yaratarak, denetim alanındaki algıları olumsuz yönde değiştirmiştir. Oysa bağımsız denetim, sermaye piyasaları açısından bakıldığında esas olarak bir güven mekanizmasını temsil etmektedir. Finansal alanda yaşanan bu olumsuzlukların giderilmesi ve yeniden güvenilir bir ortamın oluşması için bu alanda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası kuruluşlar birçok düzenleme yapmıştır. Bu çalışmada, yapılan düzenlemeler rehberliğinde bağımsız denetim faaliyetini yerine getiren bağımsız denetçinin, bağımsız olması ve etik ilkeler çerçevesinde hareket etmesinin, bağımsız denetimin önemli bir yapı taşını oluşturduğu vurgulanmıştır. Ayrıca çalışmanın son bölümünde, bir bağımsız denetim firmasının denetim faaliyeti öncesinde, faaliyet esnasında ve sonrasında bağımsızlık ve etik ile ilgili oluşturdukları politika ve prosedürlerin nasıl gerçekleştirildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the fast changes in technology, the interest in financial statements crossed national borders and stepped into international arena. The need in reliable information regarding financial status of businesses has increased as a result of effects of globalization, in particular, and leveraged the importance of independent auditing in the world economy. İndependent auditing of the financial statements prepared by businesses is important for the parties that refer to such finanacial statements. With independent audits, it is aimed to contribute to reliability of such financial statements, thus enable financial statement users to make more effective and correct decisions. The worldwide financial scandals have led to siginificant breaks in terms of independency and ethics, changing the perceptions in the field of auditing in a nagative way. However, from the perspective of capital markets, independent auditing actually represent a trust mechanism. The national and international bodies engaged in this field have introduced many regulations in order to eliminate the negative aspects, and restore reliability in the financial area. In this study, independency of the independent auditor who performs independent auditing under guidance of relevant regulations and its acting in accordance with ethical rules are highlighted as core elements of independent auditing. And, the final part of this study deals with how an independent audit company realizes its independency and ethical policies and procedures before, during and after an audit.