Edebiyat sosyolojisi bağlamında popüler romanlara bakış: Kahraman Tazeoğlu eserleri örneği
Popular novel perspective in the context of the sociology of the literature: Sample works of Kahraman Tazeoğlu
- Tez No: 440650
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Edebiyat hemen hemen her dönemde hayatımıza farklı şekillerde etki etmiştir. Edebiyat denildiği zaman hepimizin zihninde farklı anlamları çağrıştırabilir. Okuyup sevdiğimiz bir roman, okunulan-dinlenilen şiirler, izlediğimiz sinema filmleri, sahnelenen tiyatro eserleri gibi zihnimizde farklı kalıplaşmış yargılar oluşur. Edebiyatın toplumsal yapı ile ilişkisi çok fazladır. Edebiyata konu olan olaylar aslında gerçek hayatın bir yansımasıdır. Bu çalışmada yansıtmacılık kuramından izlere rastlanılacaktır. Edebiyat sosyolojisi sadece metinlerin sosyolojik olarak okunması olarak anlaşılmamalıdır. Ardından sosyolojinin edebiyatta olan yeri ve önemine değinip, ikisi arasında kurulan bağlantılara değinilecektir. Popüler roman ve gelişimi çerçevesinde, popüler roman türleri hakkında kısa bir bilgi verip, türlerinden biri olan; aşk romanlarının analizine ağırlık verilecektir. Popüler roman türlerinin hepsi ayrı ayrı birer tez konusu olacak uzunluktadır. Bu çalışmadaki amaç popüler romanların edebi değerini tartışmak değil, büyük kitleler tarafından takip edilip okunan romanın toplumsal izdüşümlerini saptamaktır. Biz popüler romanı toplumsal bir olgu olarak ele alıp, toplumdaki yerini araştırmayı hedefliyoruz.Tez Kahraman Tazeoğlu eserleri ile sınırlandırılmıştır. Tazeoğlu‟nun eserlerini analiz edip toplum ile arasında bağ kurmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise yazar ile olan röportaja ve Kitap Fuarında yapılan saha çalışmasına yer verilecektir. Bu incelemeyi yapmamdaki asıl amaç; toplumun nabzını ölçmek, tükettiği eserler vasıtası ile toplumsal ilişkilerini edebiyat ilişkileri ışığında gözlemlemeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Literature has always affected our lives in different forms everytime. It has sometimes been a means of conveying thoughts and emotions and sometimes of political issues. When we hear the word“literature”, it might evoke different meanings in our minds. In our minds different stereotyped thoughts are formed through our favourite novel, poems that we recite or listen, movies or theatres that we watch. Literature has a strong relation with the social strcture. The topics that are handled in literature are actually the reflection of the real life. The traces of the Reflectionism theory will be seen in this study. Educational sociology should not be regarded as reading the texts sociologically. Literature Sociology should not only be regarded as analysis texts sociologically. Afterwards, the importance of sociology on literature and the relationship between those two will be explained. In the frame of the development of popular novel, types of popular novel will be briefly explained and then the main focus will be text analysis of romance novels, which is one if the novel types. All types of the romance novels are long enough to be subjects of theses The aim of this thesis is not to discuss the literary value of the romance novels but to find out the sociological reflections of the author whose novels are read by large amount of people. We are aiming to search the place of the romance novels by regarding it as a social phenomenon. This thesis has been limited with works of Kahraman Tazeoglu. His works will be analysed and then the connection between his works and society will be tried to be made. In the last section of the thesis includes the interview with Kahraman Tazeoglu and the field study which is completed in th Book Fair. My main objective in this study is to understand why the members of the society act or feel the way they act or feel and to observe the social interactions and relationships among the society members in the light of literary texts.