Kişilerarası çatışma ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between sharing knowledge with interpersonal conflict and a research
- Tez No: 440768
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışma içerisinde kişiler arası çatışma ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişki ele alınmıştır. Birinci bölümde problem ve hipotezler tanımlanmıştır. İkinci bölümde kişiler arası çatışmanın tanımı ve geçmişten günümüze çatışma yaklaşımları ele alınmıştır. Çatışmanın türleri ve nedenleri de ayrıca incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise bilginin tanımı, türleri ve bilgi paylaşımı konusu ele alınmıştır. Araştırmanın evreni, 2015–2016 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İstanbul İli Avrupa Yakası Sultangazi ilçesinde bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu araştırmada, Paul E. SPECTOR ve Steve M. JEX tarafından geliştirilmiş“Kişiler Arası Çatışma Ölçeği (ICAWS)”, Meltem Dil ŞAHİN tarafından geliştirilmiş“Bilgi Paylaşımı Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between interpersonal conflict and knowledge sharing is discussed. In first chapter, problem and hypotheses are defined. In second part, definition of interpersonal conflict and conflict approaches are discussed. Also, types and causes of conflict are explored. In the third chapter, the definition of knowledge, its types, and information sharing are discussed. The universe of the research consists of teachers who work at schools of Ministry of Education in the district of Sultangazi on the European side of Istanbul in the academic year 2015-2016. In this research,“interpersonal conflict Scale (ICAWS)”developed by Paul E. SPECTOR and Steve M. JEX,“The Scale of knowledge sharing”developed by Meltem Dil ŞAHIN are used.