Kişilerarası çatışma ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkinin örgütsel sinizm üzerine etkisi
The effect of the relation between interpersonal conflict and knowledge sharing on the organizational cynicism
- Tez No: 488797
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişilerarası çatışma ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkinin örgütsel sinizm üzerine etkisini kuramsal ve uygulamalı olarak incelemektir. Alan yazında üç değişkenin birlikte ele alındığı herhangi bir çalışmaya rastlanmamış olması sebebiyle de araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Çalışmanın bir diğer amacı ise yapısal eşitlik modelini kullanarak üniversitelerde yapılacak olan araştırma ve analizler neticesinde kişilerarası çatışma ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkinin örgütsel sinizm üzerine etkisini ortaya koyan bir model oluşturmaktır. Bu nedenle İstanbul'da faaliyet gösteren devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapan 428 akademisyen ile gerçekleştirilen çalışmada açıklayıcı faktör analizleri, doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik analizi ve regresyon analizleri kullanılarak araştırmanın hipotezleri test edilmeye çalışılacaktır. Akademisyenlerin bilgi paylaşımı ile kişilerarası çatışma arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, kişilerarası çatışma, örgütsel sinizmi pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği ve bilgi paylaşımının örgütsel sinizmi negatif yönde anlamlı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca SPSS kullanılarak korelasyon, regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. AMOS paket programı ile yapısal eşitlik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relation between interpersonal conflict and knowledge sharing on the organizational cynicism theoretically and practically. Looking into the related field, there could not be found any research including three variables to be taken into consideration together which is thought making valuable contribution to the literature. Another aim of this study is to form a model which puts forward the relation between interpersonal conflict and knowledge sharing on the organizational cynicism using sctructural equation modeling in universities depending applied research and analysis. Therefore, the research hypothesis have been tested using exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, sctructural equation modeling and regression analysis including 428 academicians working in public and foundation universities in Istanbul. It has been found out that there has been a negative significant relation between knowledge sharing and interpersonal conflict of academicians, interpersonal conflict affecting on the organizational cynicism in a positive significant way and knowledge sharing affecting on organizational cynicism in a negative significant way. By the way, correlation and regression analysis have been performed. Sctructural equation analysis have been done using AMOS software.