Gaziantep ilinin bir destinasyon markası olarak algılanan imajı
Perceived image of Gaziantep city as a destination brand
- Tez No: 440822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİT BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep'in destinasyon marka imajının yerel halk ve turistler tarafından nasıl algılandığı, bu algıya hangi demografik özelliklerin etki ettiği ve destinasyon marka imajı boyutlarının turist memnuniyetleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada bu kapsamda, Dünya Turizm Örgütü'nün (WTO) destinasyon marka imajı bileşenleri olarak tanımladığı boyutlar üzerinden geliştirilen yedi boyutlu bir ölçek yardımıyla, hem turistlerin, hem de yerel halkın destinasyon marka imaj algıları:“Turistik Değerler”,“Kamu ve Özel Sektör İmkânları”,“Erişilebilirlik”,“İnsan Kaynakları”,“İmaj ve Karakter”,“Alım Gücü”ve“Memnuniyet”olmak üzere yedi boyutta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, how destination brand image of Gaziantep is perceived from local public and domestic visitors, effects of demographic properties and relationships between satisfaction of tourists and destination image factors were examined. In this respect, destination brand image perceiving levels of both local public and domestic visitors were evaluated by a scale including seven factors developed from World Tourism Organization (WTO) with factors of“Attractions”,“Amenities”,“Accessibility”,“Human Resources”,“Image”,“Price”and“Satisfaction”.