Belediyelerde stratejik planlama süreci: Londra ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin karşılaştırılması
Strategic planning process in municipality: The strategic planning example of London and İstanbul Metropolitian Muicipality compare with each other
- Tez No: 440824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her alanda görülen küreselleşmeyle beraber çok hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde organizasyonların varlıklarını sürdürebilmeleri, bu değişimi ve doğuracağı sonuçları önceden tahmin edebilmelerine bağlıdır. Organizasyonların kısıtlı kaynaklar ile hedeflerine ulaşabilmesi ve bulunduğu çevreye uyum sağlayabilmesi stratejik planlamayı organizasyonlar için zorunlu hale getirmiştir. Son zamanlarda dünyada ağırlık kazanan yerelleşme eğilimi sonucu olarak yerel yönetimler ve onun en önemli aktörü olan belediyeler giderek önem kazanmaktadır. Bunula beraber hizmet alan vatandaşların beklentilerindeki değişiklik, kaynakların kısıtlı oluşu, belediyeleri mecburen daha verimli ve etkili hizmet sunma noktasına getirmiştir. Bu çalışmada belediyelerde stratejik plan hazırlama ve uygulama süreci, örnek bir stratejik planlama modeli üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Bu model çerçevesinde Londra ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait stratejik plan örnekleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu iki örneğin karşılaştırılması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Strateji, Vizyon, Misyon, Amaç, Hedef, Stratejik Planlama, Etkililik, Verimlilik, Performans.
Özet (Çeviri)
The sustainability of organizations presence totally depends on their prediction skill of fast changing World and ıts possible results in all aspects with the effect of globalization. Since organizations have to achieve their objectives with scarce resources and comply with their environment, strategic planning is a kind of mandatory for them. As a result of localization tendency in the world recenlty, local administrations and municipalities, as the most important actor of them, have come into prominence. Expectation of citizens and scarce resources bring municipalities to point to be more effective and efficient on rendering their services. In this study, preparing strategic plan and its implementation process in municipalities is being tried to explicate on a sample strategic planning model. In thıs model structure, the strategic planning example of London and İstanbul Metropolitian Municipalities were scrutinized and compared with each other. KEY WORDS: Strategic, Vision, Mission, Objective, Target, Strategic Planning, Efficiency, Productivity, Performance.