Suriye sorununun Türk ve Rus basınında temsili: 2012-2015 dönemi Hürriyet, Sabah, Rossiyskaya gazeta ve Novaya gazeta örneği
The representation of Syrian issue in Turkish and Russian press: the case of Hürriyet, Sabah, Rossiyskaya gazeta and Novaya gazeta in 2012-2015 period
  1. Tez No: 440924
  2. Yazar: SHERBOL ZHAPARALIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde devletler iki amaçla haber üretim sürecine müdahale etmektedir. Bunlardan ilki kendi yurttaşları için kamuoyu ikincisi diğer ülkelerin yurttaşları için kamu diplomasisidir. Bu müdahalelerin amaçları dünya sistemi içinde ulusal politikalarını hem kendi yurttaşlarına kabul ettirmek ve hem de diğer ülkeler nezdinde kendi lehlerine görüşler oluşturmaktır. Türkiye ile Rusya, Suriye sorununun çözümü sürecinde oluşan ikili karşıtlığın aktif aktörlerindendir. Bundan dolayı bu iki ülke medyasının Suriye sorununa nasıl gözle baktığını ortaya koymak çalışmamız açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Rusya basınında Suriye sorununun yansıtılma biçimini tespit etmektir. Çalışma örneklemi olarak Rusya Hükümeti'nin resmi basın organı olan Rossiyskaya Gazeta ve muhalif Novaya Gazeta ile Türkiye'de devlet yandaşı olarak bilinen Sabah gazetesi ve liberal yayın yaptığı düşünülen Hürriyet gazeteleri seçilmiştir. Araştırmanın evreni ise 2012-2015 yıllarının Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsıyor. Çalışmanın bulgular kısmında 2012-2015 yıllarının Ekim, Kasım, Aralık aylarından toplam 12 aylık süre içerisinden Hürriyet, Sabah, Rossiyskaya Gazeta ve Novaya Gazeta gazetelerinde yayınlanmış 1074 haber içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Türk ve Rusya gazetelerinde Suriye sorununu yansıtmada hem niceliksel hem niteliksel farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today the states interfere to news production process for two purposes. The first one is public opinion for their citizens the second one is public diplomacy for the other states citizens. The purposes of these interventions are to set national politics to their citizens and in the eyes of other countries to form an opinion in its favor in the World system. Turkey and Russia are active actors of dichotomies of Syrian issue. Therefore in terms of our study it is important to present how these two countries' media looking to Syrian issue. The purpose of this work is to determine the reflection of Syrian issue in the Turkish and Russian media. Study samples are chosen as Rossiyskaya Gazeta which is official press organ of Russian Government, Novaya Gazeta which is opposition media in Russia, Sabah which is government supporter press and Hürriyet which is considered as liberal publication. The universe of research is encompassed October, November and December months of 2012-2015. In the findings part of study, 1074 news published in Rossiyskaya Gazeta, Novaya Gazeta, Sabah and Hürriyet newspapers were investigated with content analysis method. As a result of research, there were found qualitative and quantitative differences between Turkish and Russian press.